Kapela Smola a hrušky: Prečo si robí srandu zo slovenského spravodajstva?

06. apríla 2014, 06:00
Tip redakcii

Kapela Smola a hrušky je už na scéne takmer dvadsať rokov. Aj napriek zmenám v kapele to chalanom stále hrá a spieva. Radi si robia srandu (aj sami zo seba) a ich texty riešia aktuálne témy, ktoré sa ich týkajú. Čo prezradili v rozhovore pre portál Pluska.sk?

Kapela Smola a hrušky na cestách za fanúšikmi.

Kapela Smola a hrušky na cestách za fanúšikmi.

Autor: Facebook Smola a hrušky

Kapela Smola a Hrušky na čele s vysokým spevákom Spokom je naozaj vtipná banda. Dôkazom toho je aj rozhovor, v ktorom prezradili aj to, čo si myslia o slovenskom spravodajstve a kam vedú ich prvé kroky, keď sú na mieste ďalšieho koncertu!

Koncertujete na najmä na Slovensku a v Čechách, ale aj v Poľsku. Vedeli by ste porovnať publikum týchto krajín?

Publikum reaguje na nás výborne aj v Čechách aj v Poľsku. Všetko závisí od akcie, ale v zásade podľa našich skúsenosti sa v Poľsku pije veľa tvrdého alkoholu, v Čechách sa viac fajčí tráva a u nás je publikum najsrdečnejšie, pije sa všetko a hlavne sú u nás najkrajšie baby. :)

Keď prídete koncertovať do nového mesta, kam mieria vaše prvé kroky?

Samozrejme na WC, keďže náš šofér ma zásadu - nezastavujeme meškáme.

Radšej hráte v kluboch alebo na festivaloch, podujatiach?

Ako klasickí Slováci chceme to, čo nemáme, takže v lete sa tešíme na kluby a v zime na festivaly.

Najbližší koncert budete mať v Bratislave spolu s českou kapelou Rybičky 48 a s mladou slovenskou kapelou Grow up! Prečo práve tieto kapely?

Rybičky 48 preto lebo nás oslovili, či im môžeme pomôcť s krstom ich nového CD v Bratislave. A keďže sa poznáme už dlhšie a hrali sme spoločné československé turné, tak dohoda bola veľmi rýchla a už teraz sa na tento výnimočný koncert tešíme. A k predkapele... takmer na každom klubovom koncerte dávame priestor aj mladým kapelám.

Vtipný zážitok z koncertu/turné/cesty?

Posledný vtipný zážitok je z natáčania klipu Čierny Biely, ktorý sme natáčali v jednej starej výrobnej hale, kde po asi hodine prišla Tatra s betónom a dookola celej haly začali liať betón... Oba vchody zaliate betónom, tak sme tam boli doslova zabetónovaní, museli točiť dovtedy kým to nestvrdlo aj tak tam pri jednom z pokusov preskočiť náš gitarista Lukino nechaj jednu topánku :)

Alebo: Hrali sme v Martine na jednom festivale a už keď sme prišli, nám bolo jasné že je nejaký problém... Nehrala žiadna skupina, ľudia boli nervózni, na brané sa otáčali skupiny, skrátka stalo sa to, že organizátor mal veľké oči a nemal dostatok peňazí. My sme takisto chceli odísť, ale moderátor dal ľuďom nádej, že predsa len by sme mohli hrať, diváci ktorí si kúpili vstupenky, boli oklamaní a za svoje peniaze nevideli skoro žiadnu skupinu sa toho chytili a skandovali Smola a hrušky, tak sme sa rozhodli, že urobíme dobrý skutok a že predsa len odohráme koncert hoci aj s vedomím že nám organizátor nezaplatí aj keď nám to sľuboval.

Smola a hrušky: Honey, honey

Nakoniec to dopadlo tak, že bola úžasná atmosféra a ľudia boli takí vďační a keď sa dozvedeli, že pravdepodobne nedostaneme žiadne peniaze tak nám začali nosiť na pódium peniaze, najskôr eurá potom aj české a nakoniec aj víno a kadejaký alkohol. Vyzbieralo sa aspoň na cestu a asi po 4 mesiacoch nám aj organizátor poslal peniaze, že sme sa zachovali, že si to zaslúžime :)

Kapela Smola a hrušky existuje už 17 rokov, zmenilo sa niečo od založenia kapely? (členovia, hudobný štýl, ciele kapely? Čo máte v pláne do budúcna?)

Za 17 rokov prešlo skupinou 17 členov, mali sme v skupine aj dievčatá, aktuálne sme už len boyband a  hráme takto už 6 rokov. Naše plány na tento rok sú vydať ablum Best Of, Knihu o kapele a DVD Unplugged + jedno veľmi zaujímavé prekvapenie. Okrem toho chceme, aby počet českých fanúšikov narůstal minimálne tak ako doteraz. A samozrejme písať pesničky, ktoré budú baviť nás a našich fanúšikov. Do budúcnosti by sme chceli, aby sa nám podaril československý hit, ktorý prevalcuje obe republiky.

Najmladší člen Ján Miženko má nové umelecké meno Jahn, prečo tá zmena?

Vzniklo to jednoducho pri podpisovaní plagátov sa Janko pomýlil a napišal Jahn a nám sa to tak zapáčilo, že sme ho tak začali volať. Okrem toho je to aj štýlovejšie ako Jano alebo Janči, nehovoriac o tom, že Jahn je veľkým milovníkom reggae hudby.

Vaše najnovšie songy Čierny biely, Televízne noviny, reflektujú aktuálne témy.

My všeobecné píšeme pesničky o veciach, ktoré žijeme, alebo ktoré sa dotýkajú nášho okolia. A keďže sme zo  Spiša teda zo Spišskej Novej Vsi a Popradu, kde sa pomaly rómska menšina už stáva väčšinou, tak skladba Čierny Biely je inšpirovaná prostredím, v ktorom žijeme. V podstate celá pesnička je o tom, že nie je dôležité, akú má človek farbu pleti, ale akým je. V každom z nás je dobro aj zlo a záleží len na nás, akú stránku svojej osoby necháme prejaviť. Čo sa tyká Televíznych Novín je to vtipná pieseň na rôzne nezmyselne témy, ktoré sa v televízii riešia a ktoré len odpútavajú pozornosť od skutočných problémov.

Smola a hrušky: Čierny, biely

Dajú sa zbaliť baby na hudbu alebo skôr na šport?

No to závisí od úrovne športovca alebo hudobníka, keďže ženské pohlavie vie veľmi rýchlo identifikovať úspech a podľa toho sa aj snaží reagovať (smiech). Všeobecne ale asi skôr na hudbu, lebo tá je predsa len babám bližšia a zažívajú oveľa väčšie vzrušenie ako pri športe. O tom svedčia napríklad stávkové kancelárie, kde žiadne baby nie sú, akurát za okienkom. :)

Chodíte spolu ako kapela aj na záťahy, resp na dovolenky?

Keďže sme spolu skoro každý víkend, ale aj cez týždeň či už koncerty, v štúdiu, alebo niečo točíme a iné aktivity okolo kapely, tak sa málokedy stane aby sme aj na dovolenku chodili spolu všetci, ale niekedy sa dohodneme, že niekoľko členov ide spolu a zvyšní niekam inam. Okrem toho chodíme na opekačky, chaty samozrejme keď je čas.

 
Autor: Pluska.sk/Linda Studeničová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kapela Smola a hrušky: Prečo si robí srandu zo slovenského spravodajstva?
Pluska.sk/Linda Studeničová