Tip redakcii
 

Přemysl Boublík má novú lásku: Autistickú priateľku spoznal pri filmovaní

Herec Přemysl Boublík (33) získal vďaka svojej seriálovej postave neobyčajnú obdivovateľku.

10. februára 2016, 00:00
Každé stretnutie je plné pozitívnych emócií.

Každé stretnutie je plné pozitívnych emócií.

Autor: Michal Šebeňa

Keď Přemysl Boublík vyhral konkurz na postavu autistického Riška v seriáli z prostredia zoologickej záhrady, nevedel o ľuďoch s touto diagnózou veľa. Aby pôsobil jeho výkon pred kamerami dôveryhodne, vyhľadal ľudí, ktorí s nimi žijú a pracujú. Zašiel do denného stacionára pre dospelých autistov neďaleko Trnavy a to sa mu stalo osudným. V pozitívnom zmysle. Našiel tu totiž priateľku na život a na smrť, ktorá mu ukazuje svet z iného uhla, dvadsaťtriročnú Soničku.

Foto: Michal Šebeňa

S oboma sme sa stretli v kaviarni istého kníhkupectva. „Přemek, taká som rada, že ťa vidím,“ povie sympatická mladá žena, silno objíme herca, ktorý práve vošiel, a nemieni ho pustiť. Vôbec jej neprekáža, že okolo nich je množstvo ľudí, ktorí scénku sledujú. Jednoducho potrebuje dať najavo svoju neskonalú radosť. Veď sa po čase opäť stretla so svojím idolom!

Herec jej objatie s úsmevom opätuje. Po minúte sa však jemne vymaní a navrhne jej, aby si sadli za stôl. Keď príde čašníčka, Sonička si objednáva, samozrejme, to isté, čo on. Keď sa jej opýtame, ako sa vlastne zoznámili, odpovedá: „Prišiel k nám do centra a hneď sa mi páčil! Mal také pekné vlasy…“

Najlepší herec

„Riaditeľka centra Ôsmy svetadiel mi vysvetlila, že autista nie je len slávny Rain Man v podaní Dustina Hoffmana. Títo ľudia sú veľmi rôznorodí. Nesprávajú sa podľa jedného vzorca, nie sú iba nekomunikatívni a ťažko uzavretí. Napokon, Sonička je toho dôkazom,“ povie Přemysl Boublík a opäť venuje pozornosť dievčaťu, ktoré na ňom visí pohľadom.

„Přemku, ty si najlepší, strašne sa mi páči, ako hráš,“ hovorí mu a potom zopne ruky: „Nehnevaj sa, že som minule vynechala jeden diel ZOO.“ Herec, pre ktorého tieto stretnutia nie sú, samozrejme, prostriedkom na zvyšovanie svojho ega, pokojne odpovedá, že to vôbec neprekáža, a zvrtne reč na celkom iné veci. Pýta sa jej, ako sa darí písať scenár k filmu, ktorý raz plánuje Sonička natočiť. Vyťahuje z tašky scenár k seriálu ZOO a ukazuje jej, do akého okienka treba čo napísať. V jej nápade ju podporuje, ale drží ju pri zemi: „Na to potrebuješ ešte veľa peňazí, možno sa to však raz podarí.“

Miluje Francúzov

Na stretnutie prišla aj Soničkina mama. Jej dcéra má autizmus kombinovaný s ľahkým mentálnym postihnutím a bez dozoru sa nesmie pohnúť ani na krok. Je veľmi dôverčivá, a keď sa na ňu niekto usmeje, je schopná s ním odísť. O chvíľu to uvidíme na vlastné oči. Keď odrazu započuje, že jeden zo zákazníkov kníhkupectva hovorí po francúzsky, doslova vystrelí zo stoličky, podíde k nemu, dotkne sa jeho ruky a povie: „Viete, ja milujem Francúzsko. A Francúzov!“

Foto: TV JOJ

Trochu zaskočený muž len zdvorilo kývne hlavou a odchádza. Mama ju po chvíľke zavolá naspäť k stolu a vysvetľuje, že dcéra je už tri roky fixovaná na Francúzsko. Dokonca sa začala učiť po francúzsky aj s lektorkou.

Sonička nám hneď predvedie pár viet a vysvetlí, aký je rozdiel vo francúzštine medzi milujem ťa a mám ťa rád. Keď sa jej Přemek opýta, ako prežívala teroristické útoky v Paríži, odpovie: „Joj, veľmi som plakala!“ Je to naozaj zvláštny pocit – miestami sa zdá, že mladá žena je úplne zdravá a vníma svet ako my, ale túto ilúziu vzápätí naruší, keď poprosí, aby sme jej vysvetlili nejaké pre nás banálne slovo. Čiastočne si svoje limity už uvedomuje…

Vie, čo je byť out

Soničkina mama hovorí, že jej dcéra pravdepodobne nikdy nebude vedieť žiť samostatne. Robí však všetko pre to, aby mala čo najviac podnetov z okolitého sveta. Dokonca hrá medzi zdravými deťmi v základnej umeleckej škole divadlo. Je rada, že stretli Přemka a môžu sa občas vídať. Hneď vycítil, ako so Soničkou treba komunikovať: „Je trpezlivý a vie sa s ňou rozprávať prakticky na hocijakú tému, prispôsobiť sa jej. Nikdy by mi nenapadlo, že medzi nimi vznikne takéto priateľstvo,“ teší sa.

Herec priznáva, že pri tejto mladej dáme si spomenul na svoje detstvo. Autisti sú iní, majú svoj svet. Aj on sa ako dieťa cítil vždy tak trochu „out“ a v škole ho za to aj šikanovali. „Bol som ľahko ovplyvniteľný, vždy som sa dal nahovoriť na nejakú hlúposť. Pamätám si, že ma ako jediného z triedy vylúčili zo školského výletu. Pred všetkými spolužiakmi mi učiteľka vrátila peniaze s tým, že nikam nejdem, lebo som neprispôsobivý. Ovládal som aj umenie položiť v nevhodnom čase tú najnevhodnejšiu otázku. Považovali ma za čudáka, a tak som si hľadal aj podobne čudáckych kamarátov, ktorí boli pre niečo vyčlenení z kolektívu,“ spomína.

Je vďačný svojej mame, že ho dala na herectvo, pretože sa pre neho vlastne stalo terapiou, v rámci ktorej sa musel naučiť vychádzať s ľuďmi. „Postavu autistického Riška mám veľmi rád, lebo je iný. Takisto aj Soničku, pretože je takisto nezameniteľná. Obaja budú vždy robiť veci trochu inak ako ostatní. Pre mňa je na autistoch vzácne to, že majú svoj svet, ktorý si chránia. My to musíme len rešpektovať,“ uzatvára herec.

Autor: ŠARM/ Katarína ČULENOVÁ

video

 


 

 

 
Přemysl Boublík má novú lásku: Autistickú priateľku spoznal pri filmovaní
ŠARM/ Katarína ČULENOVÁ