Slovenskí návrhári: Ktoré hviezdy obliekli na Ples v opere?

12. januára 2013, 14:00
Tip redakcii

Silvia Sarköziová, Lucia Wirthová, Lukáš Kimlička a Katarína Hasprová. Kto im navrhoval alebo pomáhal pri výbere šiat na Ples v opere? My to vieme.

Slovenskí návrhári: Ktoré hviezdy obliekli na Ples v opere?

Slovenskí návrhári: Ktoré hviezdy obliekli na Ples v opere?

Autor: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Silvii Sarköziovej: Zažiari v netradičnej róbe

Hosťom bálu do oka padne netradičná róba diablice SILVIE SARKÖZIOVEJ (35). Jej plesové šaty si zobrala na starosť známa návrhárka Jana Pištejová (38), ktorá okrem Silvie na tohtoročný ples oblečie aj Zlaticu Puškárovú (35), Soňu Skoncovú (26) Janu Prágerovú (40) a iné ženy.

SARKÖZIOVÁ PLES
Foto: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Čím ste sa inšpirovali pri tvorbe róby pre Silviu?
Inšpirovala ma určite Silvia, pretože na niektoré farby je stvorená a krémová a biela k nim určite patria. Silvia si prednedávnom kúpila odo mňa jeden top z prehliadky. Mal veľké rukávy a veľmi sa jej páčil.

A keď si poň prišla, začali sme sa baviť, že by nebol zlý nápad, vytvoriť šaty s veľkými rukávmi. Budú to celkom netradičné šaty, pretože málokto bude mať róbu s dlhými rukávmi a na krásnej postave, akú má Silvia Sarköziová, veľmi pekne ukážu.

Máte vo svojom šatníku obľúbený odev, ktorý ste vytvorili?
Z mojich vytvorených odevov mám niekoľko vecí, ktoré sú mi srdcu blízke. Veľmi rada nosím napríklad telové body, ktoré sú univerzálne a môžete ich kombinovať so sukňou, s džínsami aj s plesovou sukňou.

Také body som ešte na nikom nevidela a určite by som ich nepredala. Tiež mám veľmi rada strapcovú minisukňu a antické šaty, ktoré som vytvorila pred tromi rokmi a myslím si, že sú nadčasové.

Ktorú najznámejšiu osobnosť ste obliekali?
Pre mňa je už samotný úspech to, že pracujem v oblasti, ktorá ma baví, už niekoľko rokov, a zároveň ma vie aj uživiť. Každá klientka je pre mňa exkluzívna. Obliekla som už viacero slovenských aj českých osobností.

Aká bola cena vašich najdrahších šiat?
Robila som svadobné šaty, ktoré stáli 3 000 eur. Ale to už bola naozaj vrchná hranica. V priemere vyjdú plesové šaty okolo 1 500 eur, všetko však závisí od materiálu a strihu.

Silvia Sarköziová o svojej plesovej róbe:
Vedela som, že šaty, ktoré Janka Pištejová vytvorí, budú určite krásne. Jej tvorbu sledujem a páčia sa mi jej odevy. Musím však priznať, že mi tieto šaty vyrazili dych a veľmi príjemne prekvapili. Som mimoriadne spokojná a veľmi sa teším, keď si ich oblečiem.

Oblečie si popol z ruží Známy módny návrhár

BORIS HANEČKA (29) sa tento rok na Ples v opere vyberie s priateľkou Luciou Wirthovou (28), ktorej navrhol aj plesovú róbu. Okrem nej však minulý rok obliekal aj speváčku Jameliu.

Wirthová PLES
Foto: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Čím ste sa inšpirovali pri tvorbe plesovej róby Lucie Wirthovej?
Inšpiroval som sa hlavne rokokovou náladou a skvelým maliarom rokokovej doby Antoinom Watteauom. Chcel som, aby pri šatách vynikol korzet, v ktorom sa nachádza sedemnásť metrov kostíc. V tom je netypický. Nosným prvkom je aj krásna farba šiat, ktorá sa nazýva popol z ruží. V tom by som možno hľadal aj menšiu kvetinovú inšpiráciu.

Máte vo svojom šatníku obľúbený odev, ktorý ste vytvorili?
So šatami je to ako s deťmi. Nikdy nemôžete povedať, že niektoré máte radšej. Šaty tiež robíte s láskou, ako sa s láskou staráte o deti. Nemôžem povedať, či mám niektoré radšej ako druhé. A tiež závisí od času. Niekedy sú šaty v kolekcii vytvorené „do počtu“ a po takých piatich rokoch zistíte, že boli najkrajšie.

Ktorú najznámejšiu osobnosť ste obliekali?
Pre mňa boli veľkým zážitkom napríklad speváčky Monika Absolonová (36) alebo Jana Kirschnerová (34). Minulý rok sme vytvorili s Hanou Převrátilovou spoločné šaty a obliekli sme speváčku Jameliu (31). To bol skvelý pocit. Veľmi dlho obliekam Luciu Hablovičovú (34), s ktorou som si vytvoril pekný priateľský vzťah.

Keďže ste obliekali priateľku, nestalo sa vám, že by vás kritizovala?
Úprimne, som rád, keď mi do toho klienti aj rozprávajú, no v dobrom zmysle, aby návrhára navigovali. Je dobré, keď klientka povie, čo chce a aké má predstavy a je skvelé, keď sa zhodneme. Ja som spokojný a klient je šťastný.

Aká bola cena vašich najdrahších šiat?
Najdrahšia róba stála 4 000 eur, boli to svadobné šaty. Viem však vytvoriť aj šaty za 1 500 eur a môžu byť rovnako pekné ako tie za 4 000 eur. Všetko závisí od materiálu.

Smoking s mašličkou

Módny návrhár LUKÁŠ KIMLIČKA (28) si smoking na Ples v opere nenavrhol sám. Požiadal o pomoc svojho kolegu a kamaráta Marcela Holubca (32). Vzišiel z toho naozaj netradičný odev s mašličkou. 

KIMLIČKA ples
Foto: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Čím ste sa inšpirovali pri tvorbe smokingu?
Pred pár mesiacmi sme boli s Lukášom na jednej akcii v Prahe a ja som mal podobný smoking, ktorý patrí do mojej letnej kolekcie, na sebe. Lukášovi sa veľmi páčil, a keď sa rozhodol ísť na Ples v opere, chcel mať niečo netradičnejšie, a tak som mu podobný vytvoril.

Máte vo svojom šatníku obľúbený odev, ktorý ste vytvorili?
V súčasnosti som sa začal intenzívnejšie venovať aj mužskej móde a oblečenie, ktoré vytváram, aj rád nosím. Vo svojom šatníku nemám odev, ktorý vyslovene preferujem. Je to aj v prípade šiat, ktoré tvorím. Nemám žiadne špeciálne, ktoré by mi boli srdcu blízke. Všetky však v sebe nesú určitý príbeh a je to zrkadlo mojej duše. Ukazujú moje pocity a nálady, ktoré v sebe mám.

Ktorú najznámejšiu osobnosť ste obliekali?
Niekoľko šiat som vytváral pre Zdenu Studenkovú, tiež som tvoril šaty pre Elenu Podzámsku. Dara Rolins má odo mňa kostým z mojej jazdeckej kolekcie. Potešia ma však všetci, ktorí ku mne prídu.

Aká bola cena vašich najdrahších šiat?
Všetko závisí od materiálu a strihu, ale väčšinou stojí u mňa plesová róba od 1 000 eur vyššie. Priemerovo by som povedal, že to je okolo 1 500 – 2 000 eur. Najdrahšie šaty som vytváral pre Zdenu Studenkovú na Ples v opere a tie vyšli okolo 3 000 eur.

Čo hovorí LUKÁŠ KIMLIČKA na smoking od Marcela Holubca?
Sám som oslovil Marcela. V jeho poslednej kolekcii som videl podobný model a veľmi sa mi páčil, tak som ho požiadal, aby mi niečo na ten štýl vytvoril. Spravili sme nejaké návrhy, ale do práce som mu nehovoril.

Ako módny návrhár viem, že to nie je príjemné, keď klient veľa hovorí do tvorby odevu. Marcelovi som veril. Nakoniec z toho vznikol tento krásny smoking. Som s ním veľmi spokojný a teším sa, ako ho budem prezentovať.

Oblečie si šaty z prachu

Aj speváčka KATARÍNA HASPROVÁ (40) sa tento rok chystá na Ples v opere. Jej róbu vydražil približne za 570 eur jej priateľ herec Ivan Béla Vojtek (55). Pochádzajú z kolekcie Šaty zo srdca a ich výťažok bol venovaný Nadácii detského kardiocentra, ktorej je Hasprová dlhoročnou podporovateľkou.

HASPROVÁ ples
Foto: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Čím ste sa inšpirovali pri tvorbe róby?
Na šatách je výrazná hlavne potlač, ktorú som vytvorila pre kolekciu Eternity.Táto potlač pozostáva akoby zo zmesi prachu a sĺz. V tom som chcela vyjadriť pominuteľnosť života, ale zároveň aj oslavu ženy, jej krásy a šťastia. Robila som tieto šaty naozaj z lásky a pri spolupráci s Katarínou Hasprovou nesú okrem lásky aj úctu.

Máte vo svojom šatníku obľúbený odev, ktorý ste vytvorili?
Mám. Môže to byť napríklad aj tunika, ktorú mám momentálne na sebe. Veľmi nemám príležitosť nosiť plesové šaty, pretože na plesy zatiaľ nechodím. Mojou srdcovkou sú aj šaty, ktoré pochádzajú zo zbierky šiat konceptuálnych návrhárov. Tie ani veľmi nenosím, mám ich skôr v skrini. Prirovnala by som ich k umeleckým obrazom visiacim na stene. Veľmi veľa pre mňa znamenajú.

Ktorú najznámejšiu osobnosť ste obliekali?
Pre mňa každá osoba, ktorá príde ku mne do ateliéru, je osobnosť. Na Slovensku je skvelé, keď ľudia siahnu aj po menej tradičnom kúsku. Veľmi si to vážim a vždy ma teší, keď na niekom vidím moje šaty.

Aká bola cena vašich najdrahších šiat?
Nerada by som toto prezradila. Šaty však rada rozdám aj zadarmo. Oveľa väčšiu radosť mi robí, keď môžem šaty darovať.

Katarína Hasprová o svojej plesovej róbe:
Tieto šaty mi museli upraviť na mieru, teraz sa v nich cítim skvele. Veľmi ma potešilo, že sú červenej farby, pretože viacerí mi hovoria, že mi červená veľmi pristane a ja sama sa v nej veľmi dobre cítim. Som tiež veľmi rada, že nimi spropagujeme detské kardiocentrum, ktoré dlhoročne podporujem.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ magazín/kat 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Slovenskí návrhári: Ktoré hviezdy obliekli na Ples v opere?
Plus JEDEN DEŇ magazín/kat