Tip redakcii
 

Ukričaných Habovcov pozná celé Slovensko: Nestúpla im sláva do hlavy?

Svojím kuchárskym umením aj vystupovaním pred kamerou bavia Viliam (43) a Dávid Habovci (16) celé Slovensko. Mali ste tú česť vidieť ich aj vy?

19. decembra 2015, 00:00
Kuchárska šou im priniesla popularitu aj peniaze.

Kuchárska šou im priniesla popularitu aj peniaze.

Autor: TV JOJ

Starší z obľúbenej dvojice nie je televízny nováčik. „Účinkoval som v relácii Bez servítky na Markíze. Do relácie Moja mama varí lepšie ako tvoja v Televízii JOJ sa mi veľmi nechcelo. Syn ma celý deň prehováral,“ hovorí Viliam.

Zlomil ho však syn Dávid, ktorý objasňuje: „Aj ja som chcel skúsiť ten pocit, aké to je byť pred kamerami. Nakoniec som otca presvedčil.“

Školu som nedokončil

V relácii boli celkovo dvadsaťjedenkrát. Väčšinou zvíťazili, päťkrát remizovali. „Prišli sme variť, ale zároveň som sa snažil, aby jedlo na tanieri aj nejako vyzeralo a nebolo tam len nahádzané,“ približuje starší z dvojice Habovcov.
Vilo z Hamuliakova, kde teraz so svojou rodinou býva, nepochádza. Na svet prišiel v obci Jablonec v Pezinskom okrese a je z ôsmich súrodencov. Má brata dvojča.

Foto: autorka

„Narodil som sa doma, za asistencie pôrodnej baby. Detstvo som mal úžasné. No väčšmi než škola ma bavilo behať po ihrisku,“ spomína s úsmevom sympaťák. A medzi nami, v súkromí je to úplne pokojný človek, nie taký ukričaný, ako sa javil či javí na televíznej obrazovke.

Vilov nezáujem o školskú dochádzku vyvrcholil na strednej škole. Rozhodol sa pre poľnohospodársku, ale nedokončil ju. Chýbal mu rok. Spomína: „Nebolo z čoho vyberať a vzhľadom na môj prospech zo základnej školy som to bral ako z núdze cnosť. A bol som rebel. Potom som šiel na vojenčinu do obce Libavá pri Olomouci. Tam som zažil prvé kontakty s varením…“

Osud to tak chcel

Vilo prezrádza, že na vojenčine si užil veľa zábavy, ale naučil sa aj disciplíne. A práve to podľa neho mnohým mladým chlapcom dnes chýba. „K tomu by sa malo vrátiť, aby mládenci videli, čo je to byť samostatnými. Zocelí ich to. Vojenčina mi dala do života veľa.“

Po vojenskej službe býval u brata v bratislavskej Petržalke. Ten mu navrhol, aby sa skúsil spýtať na prácu v blízkej pekárni. „Povedali mi, že na ďalší deň môžem nastúpiť. Bol som tam asi dva roky. Potom som chvíľu pracoval ako čašník u sestry v krčme,“ hovorí Vilo a dodáva, že tam sa spoznal aj so svojou manželkou Evou.

Kto padol komu do oka? Pani Habová priznáva, že Vilo jej: „Jemu sa páčila moja kamarátka. Ale osud to zariadil tak, že po ňu zrazu prišla jej mama s tým, aby šla domov, hoci sme už boli plnoleté. Nikdy predtým sa to nestalo. Ostali sme s Vilom sami dvaja. A odvtedy sme vlastne stále spolu,“ usmieva sa Evka.

Svadba od stola

Prekvapujúco, u Habovcov sa nekonalo žiadne romantické požiadanie o ruku. „Naplánovali sme to doslova od stola. Sestra sa ma raz opýtala, prečo sa nevezmeme. Do mesiaca sme sa zosobášili,“ spomína Vilo. Pani Evka zdôrazňuje, že ich svadbe nič nechýbalo a bola nádherná.
Vzali sa po troch rokoch vzťahu, manželmi sú už devätnásť rokov. Práve pani Eva vrátila manžela k pekárskemu remeslu, ktorému sa venuje dodnes. Vilo približuje: „Raz mi hovorí: Robím v pekárni, poď skúsiť aspoň jednu nočnú. Dlho ma prehovárala, nakoniec som súhlasil. A tak som už roky pekárom.“

Dávid je vytúženým dieťaťom Habovcov. Narodil sa po troch rokoch manželstva. Vilo bez okolkov priznáva, že bábätko veľmi chceli. „Môj brat pracoval na gynekológii. Navrhol mi, aby som tam doviedol manželku k lekárovi. Vyšetrili ju, podstúpila operáciu a lekár povedal, že do roka budeme mať dieťa.“

Dávid by sa rozdal

Pani Eva pokojne a s prekvapujúcou úprimnosťou dodáva: „Za naším neúspešným snažením boli zrasty, ktoré mi vznikli po operácii slepého čreva. Do pol roka po zákroku som otehotnela.“
Nezneužíva Dávid postavenie jedináčika? Navyše, narodil sa v znamení Škorpióna, ktorý máva komplikovanú povahu. „Snažíme sa ho držať pri zemi. Je slušný a sme hrdí, že sa vie podeliť. Aj keby jemu nič neostalo, iným porozdáva,“ usmievajú sa manželia Habovci.

Hoci Vilo nebol z účasti v šou Moja mama varí lepšie ako tvoja spočiatku nadšený, so svojím aj so synovým výkonom je viac ako spokojný. Veď doteraz ich nikto neprekonal a v špeciálnych vydaniach relácie aj na Facebooku patria k obľúbencom.

„A to sme sa na začiatku pýtali, či je možné v relácii vyhrať aspoň desaťkrát. Rátali sme s tým, že po prvom nakrúcaní pôjdeme domov,“ smejú sa obaja. Počas rozhovoru nás vyruší partia dievčat, ktorá sa chce s amatérskymi kuchárskymi hviezdami odfotiť.

Peniaze minuli na domácnosť

Dávid varí aj doma, nielen pred kamerami. „Niekedy, keď zaspávam, mi napadne recept a hneď si ho zapíšem. Na ďalší deň ideme s mamou nakúpiť a varím,“ hovorí. Peniaze za šou, z ktorých im odpočítali daň, minuli hlavne na domácnosť a na zopár vecí, po ktorých Dávid túžil. Veď vďaka nemu ich pozná azda celé Slovensko.

Na ich prístupe vidieť, že sláva nikomu z nich nestúpla do hlavy. Eva Habová so smiechom priznáva, že po prvých častiach relácie Vilo na verejnosti radšej skláňal hlavu. Sám to vzápätí vysvetlí: „Čakal som, že ľudia budú kričať: To je ten, čo ziapal! Ale reakcie z osobných stretnutí máme len pozitívne. Na internete však bolo aj niekoľko negatívnych ohlasov.“  No z tých si Habo starší nič nerobí a neprajníkom odkazuje, aby si varenie pred kamerami prišli vyskúšať.

Prečo odpadol?

Medzi najdramatickejšie momenty kuchárskej šou patril „kolaps“ Vila pred kamerami. Bol to však len žart, ktorý starší z dvojice vymyslel na poslednú chvíľu. „Junior si ma stále niečím doberal, tak som mu to chcel vrátiť,“ vysvetľuje Vilo.
O jeho pláne vedel syn Dávid, režisér a asistentka relácie. „Ledva som sa zdržal smiechu, keď otec akože odpadol,“ spomína so smiechom mladší z Habovcov.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ

video

 


 

 

 
Ukričaných Habovcov pozná celé Slovensko: Nestúpla im sláva do hlavy?
BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ