Tip redakcii
 

Pomohla mu Polnišová: Juraj Tabaček koketoval s herectvom už na strednej

Chodil na tri vysoké školy, ale ani jednu nedokončil. Napriek tomu sa herec Juraj Tabaček (36) nemôže sťažovať na nedostatok práce.

11. marca 2016, 00:00
Na základnej škole bol Juraj medzi najnižšími. Dnes má 190 centimetrov.

Na základnej škole bol Juraj medzi najnižšími. Dnes má 190 centimetrov.

Autor: archív

Detstvo a dospievanie prežil v rodnej Žiline, s partiou kamarátov zo sídliska, na ktorom vyrastal. „Organizovali sme rôzne súboje, stále som behal po vonku. Bolo to fantastické! Neskôr som objavil bicykel a v okolí Žiliny azda nie je cestička, po ktorej by som na ňom neprešiel,“ spomína Juraj.

Na víkendy chodieval s rodičmi a mladšou sestrou na chalupu v Oravskej Lesnej. Až kým nezhorela. Spomína: „Mal som vtedy asi desať rokov. Vraj do nej udrel blesk. Ale je pravda, že niekoľkokrát ju aj vykradli.“

Neperspektívny basketbalista

Na základnej škole patril k najnižším v triede, čo je až ťažko uveriteľné, keďže meria 190 centimetrov. Napriek tomu sa aktívne venoval basketbalu. „Bol som stredný rozohrávač. Na strednej škole som však podrástol a tréner mi povedal, že som neperspektívny. Na rozohrávača som bol vysoký, na hráča pod košom som nemal návyky. Urobil som si teda rozhodcovské skúšky a štyri roky som pískal na zápasoch,“ hovorí Juraj.

Foto: J.T.

V štrnástich rokoch patril k najmladším basketbalovým rozhodcom na Slovensku. Smeje sa, že okrem športu ho základná škola ,zdravo nebavila‘. Vždy však bol v skupinke, ktorá niečo vyparatila.  Po konzultácii s rodičmi sa rozhodol pre gymnázium. Nelákal ho žiadny konkrétny učebný odbor ani remeslo. Bral to ako roky navyše, ktoré mu pomôžu rozhodnúť sa, čo ďalej.

„Aj keď matematika nepatrila k mojim obľúbeným predmetom, urobil som prijímacie skúšky do matematickej triedy. Boli o niečo skôr ako na ostatné školy. Keď som sa dozvedel, že ma prijali, dosť som posledný rok v škole flákal,“ prezrádza Juraj so smiechom.

Historka o infekčnom

Jeho cesta k divadlu bola pomerne kľukatá. S herectvom koketoval už na strednej škole ako člen ochotníckeho žilinského divadla Makovice. „Najskôr som sa tomu bránil, lebo v ňom hrala moja sestra, nechcel som sa po nej opakovať. No chytilo ma to, hlavne improvizácie,“ vysvetľuje Tabaček.

Prečo sa potom rozhodol študovať dopravu na Žilinskej univerzite? Jeho otec mal firmu, bol dopravný inžinier a zaoberal sa urbanizmom. Rodičia predpokladali, že by sa v nej mohol uplatniť. „Skončil som jeden rok, vôbec ma to nebavilo. Potom som si podal prihlášku na herectvo na Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Prijali ma,“ hovorí Juraj a opisuje prijímacie skúšky. Mal sa naučiť osem textov, no naučil sa len jeden a pred komisiu prišiel nepripravený.

Dokázal však z toho vykľučkovať: „Vymyslel som si, že som bol na infekčnom a mali ma pustiť až neskôr, preto som ani nečakal, že prijímacie skúšky stihnem. Hoci niektorým členom komisie sa to nepozdávalo, nakoniec sa ozval Jozef Adamovič: Veď ho nechajte, dobre to hrá, chlapec.“

Cítil som sa ako majster sveta

Po dvoch rokoch hrozilo, že škola nedostane na herectvo akreditáciu. Niektorí jeho spolužiaci urobili rozdielové skúšky na VŠMU, Juraj sa rozhodol pokračovať na akadémii štúdiom audiovizuálnych médií. Vraj začal pochybovať o tom, že chce byť hercom. 

„Chcel som študovať fotografiu, ale tú vyučovali len okrajovo. Medzitým mňa a zopár spolužiakov pozvala Jana Oľhová, ktorá bola na herectve našou ročníkovou vedúcou, hrať do jedného predstavenia martinského divadla. Hral som tam aj s Františkom Výrostkom, ktorý sa neskôr stal vedúcim katedry herectva, a povedal som mu, že by som sa rád vrátil,“ spomína Juraj Tabaček.

Prijali ho naspäť, ale do druhého ročníka, ktorý už mal skončený. Priznáva, že sa cítil ako majster sveta, mal pocit, že všetko už vie. „Tak som do školy poctivo zabúdal chodiť, navyše som hral v lokálnom divadle Maska. Keď som si myslel, že všetko je v poriadku a pôjdem do tretieho ročníka, vyhodili ma.“

Prišiel čas zakotviť...

Zamestnal sa v žilinskom bábkovom divadle, hral v projekte Tri tvorivé tvory, v ktorom funguje dodnes, občas sa objavil v epizódnej úlohe niektorého z televíznych seriálov. Po roku a pol si povedal, že potrebuje zarobiť viac peňazí, preto sa zamestnal v Divadelnom centre Martin, s ktorým päť rokov hrával predstavenia pre základné a stredné školy.

„Po piatich rokoch sa mi narodil syn a uvedomil som si, že je čas zakotviť. Vrátil som sa do bábkového divadla,“ rozpráva herec, ktorý je momentálne na rodičovskej dovolenke s 11-mesačnou dcérkou Adelou. S úsmevom však priznáva, že domáce práce radšej necháva na manželku, jeho kuchárske umenie sa končí pri krupicovej kaši. No je však celkom šikovný domáci majster.

Svoju manželku Klaudiu spoznal v žilinskom amatérskom tanečnom divadle, kam ho pozvali na spoluprácu. „Prednášala psychológiu na univerzite v Ružomberku, pracovala aj ako školská psychologička. V divadle tancovala, okrem toho je inštruktorkou jogy. Preskočili medzi nami nejaké tie iskry. Aj keď s prestávkami, chodili sme spolu asi desať rokov,“ spomína herec, ktorý je už šesť rokov šťastne ženatý.

Nechcem sa sťahovať

So svojou rodinou žije v Žiline. Snaží sa s ňou tráviť každú voľnú chvíľu, aj keď dní voľna nemá veľa. Venuje sa divadlu, moderovaniu rôznych akcií, robí takzvanú stand up comedy, je súčasťou šou Na facku, ktorá je v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave a do ktorej si s kolegami pozýva rôzne celebrity.

Hoci väčšinu pracovných príležitostí má v Bratislave, bližšie k hlavnému mestu sa sťahovať neplánuje. Aspoň zatiaľ nie. „Možno raz príde situácia, ktorá ma prinúti nad tým porozmýšľať, ale momentálne svoju žilinskú základňu opustiť nemienim,“ uzatvára Juraj Tabaček.

Namiesto farára ožran

Aj keď sa Juraj Tabaček objavil v epizódnych úlohách azda všetkých slovenských televíznych seriálov, do povedomia divákov sa zapísal ako štamgast Tunel v seriáli Horná Dolná. „Volali mi z Markízy, že hľadajú komediálnych hercov. Kasting som robil na postavu farára. Keď mi potom zavolali, že budem hrať ožrana, zostal som prekvapený. No lepšie sa mi stať nemohlo. Celý tím je jedna skvelá partia,“ rozpráva herec o obľúbenom komediálnom seriáli, ktorého nové časti sa začnú nakrúcať v apríli.

Polnišová, ďakujem!

Za to, že sa Juraj zviditeľnil, vďačí aj Petre Polnišovej. Prvýkrát sa stretli pred pár rokmi na podujatí Kremnické gagy, kde s kolegami z Troch tvorivých tvorov dostal cenu Objav gagov. Neskôr mu herečka dala malú úlohu v jednej časti seriálu Hoď svišťom, na ktorom sa autorsky podieľala. „Ak som sa niekam posunul, veľkou mierou k tomu prispela práve Peťa,“ hovorí s úsmevom Juraj Tabaček.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ

video

 


 

 

 
Pomohla mu Polnišová: Juraj Tabaček koketoval s herectvom už na strednej
BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ