Tip redakcii
 

Chcel pracovať u ŠTB: Herec Oldřich Kaiser prišiel s odvážnou ponukou

Český herec Oldřich Kaiser (60) nám prezradil, čo ponúkol eštebákom.

27. marca 2016, 00:00
Oldřich sa na premiéru nahodil do vlastnej uniformy. „Vedel som, že raz príde čas, keď si ju oblečiem. Dlhé roky visela v skrini, no prišiel vhodný deň na to, aby som ju prevetral.“

Oldřich sa na premiéru nahodil do vlastnej uniformy. „Vedel som, že raz príde čas, keď si ju oblečiem. Dlhé roky visela v skrini, no prišiel vhodný deň na to, aby som ju prevetral.“

Autor: Archív

Uznávaný herec, aj keď s mnohými alkoholickými škandálmi na krku, dostal opäť skvelú rolu. V týchto dňoch sa objavuje vo filme Červený kapitán, ktorého hrá práve on. Oldřich sa prostredníctvom natáčania vrátil do minulosti, do obdobia takzvaných eštebákov, s ktorými mal aj reálnu a dokonca nie jednu skúsenosť. Ako herec bol pre nich zaujímavý a snažili sa ho presvedčiť, aby im donášal. „Nemožno sa čudovať, že ma chceli nalákať. Vlastne väčšina z nás absolvovala tieto ,kolečká‘,“ konštatuje herec. Na čom sa teda dohodli?

S eštebákmi vtipkoval

Herec si zaspomínal, ako mu ponúkali rôzne výhody a pripomínali mu, že určite sa nemá najlepšie a nie je spokojný so svojím dramaturgickým plánom a s ponúkanými hereckými rolami. Prízvukovali mu aj to, že sa to môže rýchlo a ľahko zmeniť a je to len v jeho rukách. „Od začiatku mi bolo jasné, o čo ide. A tak som sa ich po vysvetľovaní otvorene spýtal, či chcú, aby som pre nich donášal. Začali sa vykrúcať, že tak hnusne by to nenazývali.“ Herec sa rozosmial a prezradil, ako na ich ponuku reagoval. Predložil im vlastnú ponuku.

Foto: Archív

„Kolegovia, urobíme to takto: Ja budem pri sebe nosiť magnetofón a všetko, úplne všetko, čo poviem, vám nahrám a okamžite prinesiem. Hneď ma prerušili a nechápali, čo im vravím. Spacifikovali ma, že takto si spoluprácu nepredstavujú. Ja som im vysvetľoval, že to bude mať veľké výhody, budú to mať priamo odo mňa a ako prví. Tak som skonštatoval, ako mi je ľúto, že sme sa nedohodli, že som im dal skvelý návrh. Vtipkoval som, aj keď mi nebolo všetko jedno a ruky sa mi triasli. Takto sa skončilo naše štvorhodinové stretnutie,“ vraví herec s uštipačným úsmevom. Pobavil nás aj tým, čo urobil, keď ho páni žiadali, aby to nikomu nevravel. „Čo myslíte, čo som urobil? Samozrejme, povedal som to všetkým.“

Fit, ale s pohárikom

Herec predsa len nie je najmladší a priznal sa nám, že pri natáčaní akčného filmu mu najväčší problém robili texty, ktoré sa musel naučiť. Naopak, pohyby a fyzické tréningy zvládal napriek tomu, že už oslávil okrúhlu šesťdesiatku. „Aj keď už nemám dvadsať rokov, z fyzickej stránky som na tom veľmi dobre. Naučil som sa pár chmatov a ťahov, aby moje údery vyzerali reálne, ale zároveň aby som nezmrzačil kolegov,“ hrdo vysvetľuje.

Výcvik a naučené hmaty si vyskúšal aj v reálnej situácii, keď počas natáčania v Poľsku začul na ulici krik ženy, ktorú obťažovala partia mužov. „Počul som, ako žena volá o pomoc, tak som sa jej zastal. Podarilo sa jej ujsť, ale ja som dostal na ,držku‘. Ešte by to chcelo pár tréningov,“ žartuje herec.

Počas celej predpremiéry chrlil herec jeden žart za druhým. Aj keď svojský humor a irónia nie sú uňho nič nezvyčajné, prekvapením bolo hlavne to, že z neho bolo opäť cítiť alkohol. Dokonca si nevedel spomenúť ani na meno kolegu, s ktorým hral hlavnú scénu. Žiaľ, vyzerá to tak, že niekdajší idol žien aj po tom, čo už štyrikrát absolvoval protialkoholické liečenie, sa pijatiky nemieni vzdať.

Sledovali ma

Vo filme si zahral aj Marián Geišberg (62), ktorý má takisto skúsenosti s vtedajšími praktikami. „Áno, aj na mňa si zbierali materiály a evidovali ma. Nevedel som o tom a bol som ich vážnym kandidátom na tajnú spoluprácu. Ale viete čo? Nevracajme sa do minulosti, keď to máme aj teraz. V divadlách podpisujeme mlčanlivosť, máme zakázané vyjadrovať sa o politike a mnoho ďalších vecí. Napokon, väčšina z vás to pozná,“ vysvetľuje herec otvorene.

Autor: ŠARM/ Gréta KLIMKOVSKÁ

video

 


 

 

 
Chcel pracovať u ŠTB: Herec Oldřich Kaiser prišiel s odvážnou ponukou
ŠARM/ Gréta KLIMKOVSKÁ