Prichádza formula E: Hlavnými hviezdami DiCaprio a Alain Prost

12. septembra 2014, 13:00
Tip redakcii

Nastupuje potichu ako jeho elektrické motory, no verí, že budúcnosť bude patriť jej. Formula E. Ako z názvu vyplýva, ide o prvý šampionát pod hlavičkou Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA), v ktorom budú súťažiť autá výlučne na elektrický pohon. Začne sa v sobotu.

Formula E: Medzi hlavné hviezdy patrí Leonardo DiCaprio a Alain Prost.

Formula E: Medzi hlavné hviezdy patrí Leonardo DiCaprio a Alain Prost.

Autor: archív

V pozadí pretekov, ktorých mantrou je zmysel pre životné prostredie, stoja naozaj zvučné mená. Napríklad šéfom tímu e.dams Renault je štvornásobný majster sveta formuly 1 Alain Prost. „Som s ním spojený ako spolumajiteľ. Chcel som ísť touto cestou, inak by to pre mňa nemalo zmysel,“ tvrdí Francúz, ktorého syn Nicolas bude jedným z pilotov tímu.

Známych či menej známych mien zo sveta efjednotky nájdete v jej mladšej sestre na elektrický pohon viacero. Jazdiť ju budú Jarno Trulli, Nick Heidfeld, Bruno Senna a ďalší. Alain Prost však tvrdí, že nechcú byť konkurenciou F1. „Nebudeme jazdiť na pretekárskych okruhoch, ale v mestách,“ upozornil na hlavný rozdiel.

„Na naše preteky sa prídu pozrieť iní diváci ako na okruh v Silverstone,“ porovnal. Celý projekt zastrešuje španielsky milionár Alejandro Agag, ktorý sa v minulosti angažoval v politike, vo formule 1 i vo futbale. Do projektu vložil približne 77 miliónov eur.

„O takých 30 rokov tu už nebudú spaľovacie motory. Sme priekopníci a každý takýto pokus je riskantný, ale je to súčasť výzvy,“ uviedol pre BBC. Štyridsiatnik má charizmu pritiahnuť na svoju stranu zaujímavých ľudí, patrí k nim aj Leonardo DiCaprio. Hollywoodska hviezda je veľkým ochrancom životného prostredia a pre seriál formuly E vyjednávala peniaze za vysielacie práva.

V súťaži sa predstaví dovedna 10 tímov, každý má dvoch pilotov. Rovnako 10 bude aj pretekov v úvodnej sezóne. Meno prvého víťaza sa dozvieme už túto sobotu. Ekologická šou štartuje v Pekingu.

O Formuli E

Elektromotor: max. výkon 270 koní (v režime pretekov 203 koní)
Hmotnosť:
min. 888 kg (vrátane jazdca)
Zrýchlenie: 0 –100 km/h za 3 s 
Max. rýchlosť – 225 km/h
Dĺžka: max. 5 m
Šírka: max. 1,8 m
Výška: max. 1,25 m
Pneumatiky: 18-palcové od výrobcu Michelin
FanBoost – Sila od fanúšikov, a to doslova. Pred každými pretekmi môžu ľudia hlasovať za svojho pretekára. Traja s najvyšším počtom hlasov potom môžu počas pretekov jedenkrát použiť prídavnú silu, ktorá im na päť sekúnd zvýši výkon o 40 konských síl.

 

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Tomáš Tančibok 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Prichádza formula E: Hlavnými hviezdami DiCaprio a Alain Prost
Plus JEDEN DEŇ/Tomáš Tančibok