Nezlomný Nairo Quintana sa teší z veľkého víťazstva na Giro d' Italia

01. júna 2014, 17:30
Tip redakcii

Cyklista Nairo Quintana sa stal prvým kolumbijským víťazom pretekov Giro d´Italia. Jazdec tímu Movistar si definitívne obliekol ružový dres v nedeľu popoludní v talianskom Terste. Víťazom záverečnej 21. etapy sa stal Slovinec Luka Mezgec z tímu Giant-Shimano.

Nairo Quintana minulý rok skončil na Tour de France na 2. mieste, tento rok neštartuje.

Nairo Quintana minulý rok skončil na Tour de France na 2. mieste, tento rok neštartuje.

Autor: TASR

Nedeľňajšia etapa v súlade s predpokladmi nepriniesla zmeny v celkovej klasifikácii. Quintana zdolal v kolumbijskom súboji o prvé miesto na prvom podujatí tzv. Grand Tour v sezóne Rigoberta Urána (Omega Pharma Quick-Step). Dvadsaťštyriročný Quintana v Taliansku potvrdil pozíciu najväčšieho favorita.

Výsledky 21. etapa

(Gemona - Terst, 172 km): 1. Luka Mezgec (Slovin.) Team Giant-Shimano 4:23:58 h, 2. Giacomo Nizzolo (Tal.) Trek Factory Racing, 3. Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp, 4. Nacer Bouhanni (Fr.) FDJ.fr, 5. Roberto Ferrari (Tal.) Lampre-Merida, 6. Leonardo Duque (Kol.) Colombia - všetci rovnaký čas ako víťaz.

Kým väčšina jazdcov pri výstupe do sobotňajšieho cieľa trpela, Quintana pôsobil ako sfinga a bolesť či emócie sa na jeho tvári neobjavili. "Pravdepodobne som netrpel, lebo som lepší ako ostatní. Myslím, že to všetci videli," povedal bez mihnutia oka na sobotňajšej tlačovej besede a dodal: "Samozrejme, už som dávnejšie hovoril, že nie som v perfektnej forme. Počas etapy som však aj ja trpel rovnako ako súperi. Nohy ma bolia, možno som vyzeral pokojný, ale vo svojom vnútri som cítil veľkú bolesť."

Nie je z inej planéty

Quintana mal v úvode talianskeho podujatia problémy v oblasti ucha a krku. Dokázal sa s nimi vyrovnať a potvrdil pozíciu najväčšieho favorita. Odmieta však, že by v prípade stopercentného zdravotného stavu bol jeho náskok oveľa väčší, hodinový. "To je nemožné. Netuším, čo vás to napadlo, ja nie som z inej planéty," zareagoval na otázku jedného z novinárov. "Som dobrý vrchár a veci mi vychádzali. Existujú však mnohí jazdci, ktorí sú silnejší a vyzretejší ako ja. Musím pokračovať v začatej práci, každý deň tvrdo trénovať a pokúsiť sa ich prekonať. Víťaziť nie je tak jednoduché, ako sa to zdá," doplnil.


Na Giro d´Italia získal mnoho skúsenosti a má pred sebou veľkú kariéru.
foto: TASR

Uprednostnil Giro

Quintana má 24 rokov a pred sebou bohatú kariéru. V tíme Movistar dlho váhali, ale napokon sa rozhodli uprednostniť Giro d´Italia pred Tour de France. Vlani pritom Kolumbijčan skončil vo Francúzsku na 2. mieste, návrat na Tour by bol logickou voľbou. Movistar však uprednostnil Giro, aby pomohol Quintanovi získať ďalšie skúsenosti a predovšetkým zmenšil tlak naňho. "Bolo to ťažké rozhodovanie, ale asi najlepšie. Na Gire som sa veľa naučil, zistil som ako sa jazdí v ružovom drese, ako viesť tím na tomto type pretekov. Mám pocit, že som človek, ktorý môže dosiahnuť veľké veci v cyklistike. Dúfam, že Nairo Quintana bude v popredí dlhú dobu," doplnil.


Celé podujatie odjazdil Quintana s kamennou tvárou.
foto: TASR

Chce získať double

V roku 2015 už bude jeho prioritou Tour de France, nevylúčil však, že sa pokúsi aj o cenné double Giro a Stará dáma. Naposledy sa oba preteky Grand Tour v jednej sezóne podarilo vyhrať Marcovi Pantanimu v roku 1998. "Viem, že budúci rok pôjdem Tour. Neviem, či by existovala možnosť absolvovať aj Giro. Pozrieme si to neskôr a uvidíme, či to bude možné," uviedol Quintana, vďaka ktorému je teraz cyklistika v Kolumbii veľmi populárna. Prejavilo sa to už aj na talianskych cestách, pri ktorých stáli desiatky fanúšikov z tejto juhoamerickej krajiny. Informácie pochádzajú z webu cyclingnews.com.

Konečné poradie po 21. etape:

1. Nairo Quintana (Kol.) Movistar 88:14:32 h, 2. Rigoberto Urán (Kol.) Omega Pharma - Quick-Step +3:07 min, 3. Fabio Aru (Tal.) Astana +4:04, 4. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +5:46, 5. Domenico Pozzovivo (Tal.) Ag2r-La Mondiale +6:41, 6. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +7:13.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Nezlomný Nairo Quintana sa teší z veľkého víťazstva na Giro d' Italia
SITA