Ktoré povolanie je to pravé? Týmto biznis fičí najviac v lete

18. júla 2016, 09:00
Tip redakcii

Leto je pre niektorých z nás hlavnou pracovnou časťou roka, pre iných vítaným privyrobením. Pozrite si povolania, pri ktorých sa dá práve teraz, v týchto horúcich mesiacoch najlepšie zarobiť – ale aj zažiť všeličo veselé či poučné!

Zmrzlinárka Mirka.

Zmrzlinárka Mirka.

Autor: Matej Kalina

Plavčík Peter

Sezóna sa plavčíkom začína vždy na konci mája a končí sa približne v polovici septembra. „Tento rok robím už štvrtýkrát plavčíka na bratislavskej Rosničke,“ hovorí študent manažmentu Peter Kaprálik (23) z Bratislavy. Skúsenosti z tejto práce má aj z Ameriky. „Plavčíkov tam berú oveľa vážnejšie. Ak niekto nedodržuje poriadok, ohrozuje seba alebo iných, tak ho plavčík môže rovno vykázať,“ vysvetľuje mladý študent. Iné to vraj je aj pri práci.

„V Amerike si zoberú plavák, aký poznáte z Baywatchu, doplávajú k človeku, nohou sa ho dotknú, či sa hýbe, alebo nehýbe. Ak sa nepohne, tak len vtedy ho schmatnú. Ak sa hýbe, tak mu iba hodia plavák, ktorého sa musí chytiť a plavčík ho potom dotiahne na breh,“ vysvetľuje.

Práve v za veľkou mlákou zažil to, čo sa mu u nás sotva stane. „V bazéne sa predo mnou začala vyzliekať dáma v rokoch, nad šesťdesiat, a volala ma na toalety,“ opisuje. „Najprv si dala dolu horný diel plaviek a pýtala sa, čo si myslím. Potom ešte pritvrdila a začala mi dávať návrhy,“ dodáva Peter, ktorý vtedy zostal úplne zaskočený.

Zmrzlinárka Mirka

„Stánok otvárame v marci a končíme v októbri, no najviac roboty máme cez prázdniny,“ vysvetľuje zmrzlinárka Miriam (31) z petržalského Ovsišťa. Denne navaria aj 100 litrov tejto letnej pochúťky a poriadne sa pri tom zapotia. „Na stánok pečie slnko, stroje, ktoré chladia zmrzlinu, vydávajú veľmi veľa tepla. Často býva vonku 35 stupňov a vnútri ešte o 10 viac,“ hovorí Miriam. Odmenou jej vraj býva aspoň zimná lyžovačka.

Pltník Martin

„Pltníka robím popri štúdiu na vysokej škole. Vlani som si zarobil na dovolenku v Chorvátsku, za mesiac som absolvoval aj vyše 30 jázd,“ prezrádza Martin Cvacho (27), ktorý jazdí na Váhu pod Strečnom. O zážitky nemá núdzu. „Raz sme s plťou uviazli na kameni a hodinu sme s pasažiermi čakali na ďalšiu plť, ktorá nás odtlačila. Inokedy som viezol veselých Čechov, jeden z nich dostal chuť sa okúpať, skočil do Váhu a plával popri nás ako veľryba. Ledva sme ho vytiahli.“

Delegátka Petra

Petra (26) zo Sabinova pracuje v lete ako delegátka cestovky, naposledy bola v Portugalsku. „Keď človek poriadne zamaká a zbytočne nemíňa, dokáže si zo zárobku aj čo-to odložiť na zimu.“  Najviac sa dokáže zabaviť na „plážových inžinieroch“, ktorí sa snažia turistkám nahovoriť, že sú tie najkrajšie a ako ich milujú. Stále sa nájdu naivky, ktorým nedôjde, že po nich to budú skúšať na ženy z ďalšieho turnusu.

Chladiar Miroslav

„Letné mesiace sú pre chladiarov lepšie, hoci aj v zime máme dosť roboty. Máme viac servisných výjazdov ku klimatizáciám, až 50 mesačne, pretože ľudia podceňujú údržbu a potom volajú, že to slabo chladí alebo nefúka. Nie je zriedkavé, že ľudia nechtiac prepnú z režimu chladenia na kúrenie,“ povedal nám chladiar Miroslav Mahrik (34) z Beckova.

 
Autor: pb, tim, md, mk, Foto: Matej Kalina, archív 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ktoré povolanie je to pravé? Týmto biznis fičí najviac v lete
pb
tim
md
mk
Foto: Matej Kalina
archív