VIDEO Štát spustil dopravný servis za 14 miliónov eur: Na čo to bude dobré?

10. januára 2017, 15:45
aktualizované 10. januára 2017, 18:30 Tip redakcii

Národný systém dopravných informácií je od dnes dostupný aj verejnosti. Vodiči sa tak dozvedia nielen to, kde sú nehody alebo zdržania, ale pozrieť si môžu aj aktuálne počasie, meškania vlakov alebo pohyb vozidiel údržby. Táto novinka, ktorú spustilo ministerstvo dopravy vyšla až na 14,2 milióna eur.

ilustračné foto.Vieme viac

ilustračné foto.

Autor: Michal Smrčok

Minister dopravy chce, aby tento systém fungoval lepšie a bol prehľadnejší ako ostatné systémy. Bude bezplatný a bude slúžiť verejnosti. Z toho dôvodu, že všetky dáta, ktoré máme na ministerstve dopravy, vieme zabezpečiť z prvej ruky," povedal minister Árpád Érsek, ktorý túto novinku predstavil dnes v Žiline.

Na systéme bude pracovať 40 ľudí

Tento národný systém stál 14,2 milióna eur a k tejto sume sa musí ešte prirátať jeho prevádzka. Tá vyjde na vyše milión eur ročne a mali by v nej byť zarátané náklady na približne 40 pracovných miest. Väčšinou sú to interní zamestnanci, ale aj brigádnici, ktorí budú pracovať väčšinou večer a cez noc, keďže táto služba je aktívna 24 hodín denne.

Hlavné sídlo je v Žiline

Systém ako taký bol pripravený už na konci roku 2015. V roku 2016 dochádzalo k zapájaniu zdrojov, ktoré poskytujú informácie do systému. Na Žilinskej univerzite sa nachádza hlavné pracovisko dispečerov, call centra, ktoré zabezpečuje spracovanie informácií a ich príjem," uviedol projektový manažér NSDI Tomáš Mesároš. 

VIDEO: Pavol Konštiak

Vodičom ušetrí čas a bezpečnosť

„Dnes spúšťame systém, ktorý ľudom pomôže lepšie sa zorientovať v aktuálnej situácii v doprave, ušetrí im čas a verím, že aj zvýši bezpečnosť,“ povedal minister dopravy. Pomocou webstránky alebo mobilnej aplikácie si ľudia môžu okamžite pozrieť, aké sú intenzity dopravy na cestách, kde sú nehody alebo vozidlá údržby.

Zobrazia sa vám meškanie vlakov

Systém zároveň poskytuje údaje o počasí, vrátane výstrah Slovenského hydrometeorologického úradu, spolu s aktuálnou zrážkovou situáciou. Nezabúda sa ani na ostatné druhy dopravy. Okrem vlakových cestovných poriadkov systém zobrazuje aj aktuálne meškanie vlakov a zároveň zobrazuje aj mapu dostupných cyklotrás, ktoré má štát k dispozícii.

Služba je bezplatná

Okrem webového rozhrania a mobilnej aplikácie môžu ľudia používať aj služby Národného centra dopravných informácií, kam môžu zavolať na bezplatné číslo 0800 112 112. Cestujúca verejnosť si tento systém môže stiahnuť na adrese www.odoprave.info.

Kontakt na redaktora: pavol.konstiak@gmail.com

 
Autor: Pavol Konštiak 
 
Aplikácie 7 plus