Kardiochirurgička o chorom premiérovi: Fica čakajú veľké zmeny

20. apríla 2016, 11:00
Tip redakcii

Premiér Robert Fico (51) leží po problémoch so srdcom stále v nemocnici a o jeho ďalšom osude sa má rozhodnúť až koncom týždňa. Aj keď lekári na žiadosť rodiny taja, čo presne ho trápi, medzi politikmi sa hovorí, že po bolestiach v hrudi mohol prekonať ľahký infarkt. Zisťovali sme, ako takáto diagnóza zmení pacientovi život a tiež, kto by mohol namiesto Fica viesť vládu.

Pracovné tempo bude musieť šéf Smeru podstatne zmierniť.

Pracovné tempo bude musieť šéf Smeru podstatne zmierniť.

Autor: archív

Lekári v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave boli po Ficovej hospitalizácii minulý štvrtok optimistickí. Hoci podľa vyjadrenia hovorkyne Dobroslavy Krajačičovej infarkt nevylúčili, predpokladali, že premiér môže byť do troch dní doma. Nestalo sa, v nemocnici zostáva minimálne do konca tohto týždňa! Premiéra hospitalizovali po tom, ako ho po rannom behu prepadla silná bolesť v hrudi. Absolvoval náročné vyšetrenie a v kuloároch nemocnice sa hovorilo o prekonaní ľahkého infarktu.

V každom prípade lekári naordinovali Ficovi pokoj. Okrem návštev mu podľa našich informácií dokonca na tri dni zakázali aj mobil! Kedy pôjde domov, nebolo jasné ani v utorok. „Platí vyjadrenie z pondelka. Pán premiér zostáva v nemocnici do konca týždňa a potom sa rozhodne,“ informovala stroho hovorkyňa Dobroslava Krajačičová. V médiách sa však objavili informácie, že premiér možno bude musieť podstúpiť operáciu. Toto však nemocnica nepotvrdila.


Fica chodí navštevovať iba jeho najbližšia rodina – manželka Svetlana a syn Michal.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Vlado Benko jr.

Podľa kardiologičky Jany Löfflerovej síce nie je ľahký infarkt infarktom v pravom zmysle slova, no toto ochorenie môže viesť k úplnému infarktu. Ak niečo takéto človek prekoná, čakajú ho v živote zmeny. „Pacient by mal byť pravidelne sledovaný. Musí sa sledovať hladina cholesterolu, tukov, triglyceridov. Veľmi dôležité je tiež kontrolovať cukor aj tlak. Pacient tiež musí urobiť protistresové opatrenia,“ zdôraznila kardiologička s tým, že človek sa nevyhne pravidelným kontrolám a musí užívať lieky.

„Pacient musí mať pravidelný režim, spávať dostatočný počet hodín a zaviesť pravidelné stravovanie. Keď je v strese, nemá čas na nič a zabudne aj na to, či jedol a kedy. Musí byť oveľa opatrnejší,“ vysvetlila lekárka. Čoraz častejšie sa tak začína špekulovať, čo v prípade, že Fico na premiérskej stoličke skončí. Kým na poslednej schôdzi, kde sa schvaľovalo programové vyhlásenie, ho zastupoval Peter Pellegrini, za celkového zástupcu sa v strane považuje minister vnútra Robert Kaliňák.

Ako a či vôbec bude Smer bez neho fungovať, je otázne. Strana totiž od svojho vzniku stála na osobnosti Roberta Fica, ktorý pracoval „vražedným“ tempom. Akékoľvek poľavenie si uňho jeho spolupracovníci nevedia predstaviť. A aj keď nad situáciou visia otázniky, väčšina predpokladá, že premiér bude o chvíľu opäť fungovať ako predtým.

Takého zmeny ho podľa lekárky čakajú 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vip, mz 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kardiochirurgička o chorom premiérovi: Fica čakajú veľké zmeny
Plus JEDEN DEŇ/vip
mz