Komu dohodil biznis za 830-tisíc eur?

19. júla 2010, 06:30
Tip redakcii

Predtým, než zabuchol za sebou ministerské dvere, stihol ešte Jozef Medveď podpísať zjavne nevýhodnú zmluvu. Nabalia sa na nej ľudia, ktorí v tomto rezorte pracovali dlhé roky. Stopy vedú aj k nádejnému novému ministrovi životného prostredia za Most-Híd Igorovi Sidorovi.

JOZEF MEDVEĎ:
Exminister životného
prostredia podpísal podozrivú
zmluvu v deň svojho odvolania. V pozadí: MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA:
K množstvu škandálov mu pribudol ďalší –
podozrivý kšeft s odpadom.

JOZEF MEDVEĎ: Exminister životného prostredia podpísal podozrivú zmluvu v deň svojho odvolania. V pozadí: MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA: K množstvu škandálov mu pribudol ďalší – podozrivý kšeft s odpadom.

Autor: TASR, Archív

Zmluvu za viac ako 830-tisíc eur podpísal exminister životného prostredia nominovaný Smerom Jozef Medveď na poslednú chvíľu. Presne v deň, keď ho prezident Ivan Gašparovič v prezidentskom paláci oficiálne odvolal z funkcie ministra. Prečo mal tak naponáhlo a nenechal zmluvu už novému vedeniu, sme sa nedozvedeli. S exministrom Medveďom sa nám nepodarilo skontaktovať ani na súkromnej vysokej škole v Banskej Bystrici, kde je prorektorom, ani v jeho rodinnej firme.

Podľa Gabriela Šípoša zo slovenského Transparency International by žiadny minister nemal pred voľbami a po nich podpisovať dlhodobé a nákladné projekty. „Nový minister môže mať iné plány a potom pôjde o zbytočne vynaložené peniaze,“ myslí si.

Všestranná či nastrčená firma?

Pre exministra bola takou neodkladnou záležitosťou zákazka na Analýzu odpadov a nakladanie s nimi, ktorú získali firmy ETIAM a YURYA/ROS. Druhá z menovaných sa podľa výpisu z Obchodného registra zaoberá rôznymi činnosťami, prenajíma športové potreby, stáča minerálnu vodu, chová zvieratá, robí reklamu aj video služby. Je zaujímavé, že podnikanie v oblasti nakladania s odpadom si zaregistrovala až dva dni po podpise zmluvy s ministerstvom.

Prišli z ministerstva

Majiteľom ETIAM-u je Ivan Zuzula, bývalý riaditeľ Recyklačného fondu. Ten sa obklopil odborníkmi, z ktorých väčšina pracovala viac ako desať rokov na vedúcich postoch na ministerstve životného prostredia. Z rezortu odišli do dvoch rokov po nástupe Ficovej vlády. Šéf ETIAM-u Ivan Zuzula najprv s rozhovorom súhlasil, keď sme mu však zaslali okruh otázok, zmenil názor. Odpísal, že firma ETIAM nemá dôvod odpovedať na nami položené otázky.

Sedemčlenný tím, ktorý má analýzu o odpadoch pre ministerstvo zhotoviť, vedie Peter Gallovič, ktorý počas druhej Dzurindovej vlády riadil na ministerstve životného prostredia odbor odpadového hospodárstva. Rezort vtedy patril SMK. V roku 2007 odišiel na manažérsku stoličku do firmy V.O.D.S. a zároveň externe spolupracoval s firmou ETIAM. Jeho kmeňovým zamestnancom je od septembra 2009.

Je v hre aj Most-Híd?

Firma V.O.D.S. je ďalším veľkým hráčom v odpadovom hospodárstve. V jej predstavenstve je košický podnikateľ a súčasný poslanec za Most-Híd Igor Sidor, o ktorom sa hovorí, že po obnovení ministerstva životného prostredia sa stane jeho šéfom. Sidor je so spoločnosťou ETIAM prepojený aj cez známy košický basketbalový klub, ktorého bol prezidentom až do zloženia poslaneckého sľubu. ETIAM je totiž top partnerom klubu.


Veľké peniaze za málo roboty?

Podľa zmluvy si firmy trúfnu rozsiahlu odpadovú analýzu na obdobie rokov 2014 až 2020 urobiť už za štyri mesiace. Analýzu biologicky rozložiteľných odpadov majú dokonca odovzdať do jedného mesiaca. Analytik Konzervatívneho inštitútu pre environmentálnu politiku Radovan Kazda je presvedčený, že v takom krátkom čase sa poriadna analýza urobiť nedá. „Je to práca za nezvyčajne veľa peňazí. To je, povedal by som, podozrivé. Myslím si, že ide o nejakú kompiláciu, ktorej cieľom bude dať dohromady údaje, ktoré sú už pozbierané a pravidelne vyhodnocované, a to zo strany Štatistického úradu a aj zo strany agentúry životného prostredia,“ domnieva sa Kazda.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/MARTINA KUBÁNIOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Komu dohodil biznis za 830-tisíc eur?
Plus JEDEN DEŇ/MARTINA KUBÁNIOVÁ