Špinavý biznis: Po stopách firiem, ktoré kšeftujú s liekmi

05. februára 2015, 11:00
Tip redakcii

Nie je to naša chyba, že pacientom na Slovensku chýbajú lieky! Takto reagovali firmy, ktoré sa zaoberajú vývozom našich liečiv za hranice. A hoci tento biznis je v súlade so zákonom, ich šéfovia sa priamemu kontaktu s nami vyhli.

Firma Retia:  Na Cukrovej ulici  v centre hlavného  mesta má aj  svoje medicínske  centrum.

Firma Retia: Na Cukrovej ulici v centre hlavného mesta má aj svoje medicínske centrum.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Jednou z firiem, ktorá žiadala o vývoz liekov a je vedená v registri Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, je spoločnosť Retia. Sídlo má v Bratislave na Cukrovej ulici. Majiteľa firmy sme tu v stredu nenašli, skontaktovali sme sa len telefonicky.

„Som na rokovaní, nehnevajte sa, nemám teraz čas,“ reagoval MUDr. Štefan Gortha. Navrhli sme mu teda, že za ním prídeme po rokovaní, to mu však nebolo po vôli. Na otázku, čo hovorí na to, že slovenským pacientom chýbajú lieky, reagoval len stroho: „Nebudem sa k tomu vyjadrovať. Za nás sa pre médiá vyjadruje zástupkyňa Asociácie európskeho zdravotníctva.“

90 žiadostí o vývoz

Zo spomínanej asociácie sme dostali len písomné stanovisko aj s touto vetou: „Akékoľvek tvrdenie označujúce reexport ako príčinu nedostatku liekov v lekárňach vnímame ako zavádzajúce a účelové.“ Zaujalo nás, že asociácia vznikla len nedávno, v októbri 2014. Ako svoj cieľ si uvádza aj „ochranu pacienta“ a „návrhy riešení na optimálne nastavenie slovenskej liekovej politiky“.

Firma chcela do zahraničia vyviezť lieky Clexane a Lyrica, ku ktorým sa dnes pacienti nevedia dostať. Mali skončiť v Nemecku, Česku, Belgicku a vo Veľkej Británii. Dovedna požiadala vlani 86-krát o vývoz liekov do zahraničia a v tomto roku 8-krát. Štátny ústav pre kontrolu liečiv to však zamietol.

Zaujímavé je tiež, že Retia má aj svoju lekáreň a medicínske centrum. Všetko je umiestnené pokope, na Cukrovej ulici. Pacienti, ktorí vyjdú od lekára, môžu zamieriť rovno do ich lekárne.

A tak sme zisťovali, či aspoň tu majú nedostatkové lieky. „Clexane máme, Lyricu nie. Nezoberiem vám ani recept, aby som vám ju objednala,“ povedala magistra. Kým by totiž Lyricu získali, recept by nám dávno prepadol.

Nič sme neporušili!

Oslovili sme aj firmu Pharmawell SK, ktorá sa takisto zaoberá vývozom liekov. Spoločnosť má sídlo v Brne, na Slovensku majú pobočku v Handlovej. V januári tohto roka chceli vyviezť do Nemecka, Dánska a Veľkej Británie aj liek Clexane. Od vlaňajška doteraz im Ústav pre kontrolu liečiv stopol dohromady 15 žiadostí o vývoz našich liekov.

Ani tu sme však nemali šťastie na majiteľa. Šéfka firmy, Češka Alice Dosedlová, sa vyjadriť nechcela ani len cez e-mail. „Som mimo kancelárie, obráťte sa na pani Martinu Obrtelovú,“ reagovala.

Dotyčná pracovníčka firmy vyhlásila: „My sme zákaz vývozu neporušili. Našou chybou to nebude. Neviem sa vyjadriť k tomu, prečo na Slovensku chýbajú niektoré lieky. To závisí od toho, ako je vo vašej krajine riadená celá zdravotná politika.“

Neviete zohnať svoj liek? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti!

Formulár otázok a odpovedí

 

zuzana 05.02.2015 13:41
hyenizmus najvyššieho zrna
 
Mária Šuľanová 05.02.2015 13:40
V lekárni ma presvedčili,že liek Berodual už nie je,tak som si pýtala náhradu-vraj neexistuje.Tak nemám žiadny liek na záchvaty astmy.
 
Nájdených 2 záznamov.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vm 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Špinavý biznis: Po stopách firiem, ktoré kšeftujú s liekmi
Plus JEDEN DEŇ/vm