Vojna pre 600 miliónov: Podľa Matoviča má Fico milióny na Belize

15. augusta 2015, 08:00
Tip redakcii

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič vyhlásil vojnu premiérovi Robertovi Ficovi. Údajne má na účtoch v daňovom raji Belize stovky miliónov dolárov. A má dôkazy. Fico sa búri a na Matoviča už vlastnoručne spísal trestné oznámenie.

Premiér Fico  s manželkou  Svetlanou podali  na Matoviča  trestné  oznámenie  za osočovanie.

Premiér Fico s manželkou Svetlanou podali na Matoviča trestné oznámenie za osočovanie.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

Oko za oko, zub za zub. Tak poňal boj s predsedom vlády Ficom Igor Matovič. Ten včera vyhlásil, že Fico s manželkou Svetlanou založil v roku 2008 schránkovú firmu v Belize a dva bankové účty. Na nich ma byť uložených neuveriteľných 674 546 004,42 dolára, čo je vyše 600 mil. eur.

Matovič to všetko vyčítal z anonymného listu, ktorý mu niekto hodil do jeho poštovej schránky. Matovič dostal asi 30 faktúr, blokov, objednávok a zmlúv, na základe ktorých je vraj jasné, že sa peniaze prelievali na účty z verejných obstarávaní.

Matovičov anonym

„Išlo o verejné obstarávania v sume niekoľko desiatok miliónov eur a je to otázka posledných dvoch rokov,“ vyhlásil líder Obyčajných ľudí. Dôkazy chce ukázať najneskôr do dvoch mesiacov.


Igor Matovič vyhlásil, že premiér má milióny eur na Belize.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

„Pýtam sa, ako sa cíti Robert Fico, keď je v obehu anonymné udanie, že má v Belize peniaze, ktoré smrteľník nezarobí ani za 5-tisíc rokov?“ zamýšľal sa Matovič. Fico najskôr reagoval na tieto vyhlásenia stroho.

Fico vracia úder

„Nerád by som sa zaoberal takýmito hlúposťami. Niekomu tečie do topánok, a tak kope okolo seba. Nie je to hodné akéhokoľvek komentára,“ vyhlásil premiér. Napriek tomu sa pred kameru postavil aj s manželkou Svetlanou.

„Všetky obvinenia sú krivé, vymyslené, nezakladajú sa na žiadnej pravde. Sú to neuveriteľné čísla a destinácie, to je niečo, čo urobil len preto, lebo má sám problém a potrebuje odkloniť pozornosť,“ domnieva sa premiér.

„S manželkou sme presvedčení, že spáchal trestný čin krivého obvinenia a spracoval som trestné oznámenie, ktoré podávame na Generálnu prokuratúru. Lebo nás obviňuje, že sme v daňovom raji, v krajine, ktorej názov neviem ani poriadne povedať, založili účet so šialenými 600 mil. eur,“ pokračoval Fico.

„Očakávam, že v tomto prípade bude vynesená zodpovednosť. Očakával by som od Matoviča, že ak nebude schopný dokázať ani len jedno promile z  toho, čo povedal, že bude zvažovať ďalšie pôsobenie v politike,“ dodal premiér.


Premiér Fico s manželkou Svetlanou podali na Matoviča trestné oznámenie za osočovanie.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

Najprv dovolenka, potom dôkazy

Líder Obyčajných ľudí je presvedčený, že pravdivosť dokumentov preukáže. Na zverejnenie si však počkáme. „Budúci týždeň by som chcel ísť s rodinou na dovolenku a začiatkom septembra bez problémov zverejním dokumenty, ktoré mám k dispozícii,“ povedal politik.

V prípade, že pustil z úst absolútny blud, je ochotný voči sebe vyvodiť politické dôsledky. V opačnom prípade však to isté očakáva aj od premiéra. Analytik Ján Baránek vníma konanie Matoviča ako amatérske.

„Ak je presvedčený, že bude mať k celej veci dôkazy, mal počkať a potom s tým ísť von. Takto to spravil najhoršie, ako sa dalo,“ konštatoval Baránek pre aktuálne. sk na margo toho, že Matovič k obvineniam nepredložil dôkaz.

„Každé ďalšie podozrenie voči Ficovi bude marginalizované týmto, že veď už ste hovorili, že mám 600 mil. a kde je dôkaz,“ dodal Baránek.

Fica sa obvinenie lídra Obyčajných ľudí podľa neho absolútne nedotkne, pokiaľ Matovič urýchlene nepredloží dôkazy. No koalícii Matovičovej OĽaNO a hnutiu Daniela Lipšica NOVA to môže veľmi poškodiť.

Toto naštvalo Igora Matoviča

Národná kriminálna agentúra v stredu zhabala server s účtovníctvom z trnavskej firmy Igora Matoviča. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci skrátenia dane bez dôkazov. Podľa Matoviča na základe anonymného oznámenia.

Včera prišiel politik s anonymným listom, podľa ktorého Fico s manželkou vlastní viac ako 674 miliónov dolárov (600 mil. eur) na účtoch v Belize.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Katarína Zaťková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Vojna pre 600 miliónov: Podľa Matoviča má Fico milióny na Belize
Plus JEDEN DEŇ/Katarína Zaťková