Nahé aktivistky sa neboja ničoho, prvýkrát sa vyzliekli v arabskej krajine

29. mája 2013, 16:29
Tip redakcii

Nahé aktivistky z hnutia Femen sa nezastavia pred ničím. Prvýkrát sa vyzliekli v arabskej krajine, kde je nahota na verejnosti prísne zakázaná. V Tunisku protestovali proti uväzneniu ich kolegyne.

Nahé aktivistky protestovali v Tunisku.

Nahé aktivistky protestovali v Tunisku.

Tri aktivistky hnutia Femen predviedli v stredu v Tunisku na policajnú stanicu po tom, ako pred Justičným palácom v Tunise s odhaleným poprsím protestovali proti uväzneniu svojej miestnej stúpenkyne. Ako pripomínajú francúzske médiá, ide o prvý podobný protest v arabskom svete, kde je nahota tabu.

Aktérkami protestnej akcie boli dve Francúzky a jedna Nemka, ktoré sa pred Justičným palácom v Tunise vyzliekli od pása hore, vykrikovali "Free Amina" a v rukách držali transparenty s nápismi "Free Amina Now!" a "Fuck your morals!".

Tuniská aktivistka Femen je väznená za prechovávanie slzotvorného spreja, čo je v Tunisku zakázané, a súdny proces s ňou sa začne vo štvrtok v meste Kairuán.

Inna Ševčenková, ktorá je zakladateľkou Femen, uviedla, že akcia v Tunise bola prvou tohto druhu v arabskom svete. Jej aktérky sa na ňu pripravovali v Paríži a do Tuniska odcestovali v utorok. Dodala, že si je vedomá skutočnosti, že za ohrozenie morálky trojici žien hrozí v Tunisku šesť mesiacov väzenia.

Mladú Tunisanku Aminu zadržala polícia 19. mája v Kairuáne, keď na múr okolo miestneho cintorína sprejovala nápis Femen. Od zatknutia je vo vyšetrovacej väzbe a za prechovávanie spreja na sebaobranu jej hrozí šesť mesiacov odňatia slobody.

Rovnako ju však môžu obviniť ešte aj z hanobenia cintorína, za čo je v Tunisku trest do dvoch rokov väzenia.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Nahé aktivistky sa neboja ničoho, prvýkrát sa vyzliekli v arabskej krajine
TASR