Štefan Šimák: List Borisovi Filanovi, ktorý sa strašne hanbí za média

14. septembra 2011, 11:20
Tip redakcii

Ahoj Boris, nedá mi aby som nezareagoval na tvoj blog o médiách, ktorý mi dnes ráno prišiel poštou a šíri sa na internete. Podľa Teba sú noviny, časopisy a televízie žumpa plná zvratkov. Prepáč, že zruším náš dnešný pracovný obed. Nachvíľu som stratil chuť do jedla, lebo sa mi hrozne žiada napísať pár riadkov na obranu poctivých novinárov. Na ochranu našich čitateľov a divákov a aj na moju vlastnú.

Boris Filan

Boris Filan

Autor: TASR

Viem, že ľahko formuluješ vety a aby sa Ti lepšie predávali knihy, fabuluješ a možno aj zveličuješ. Spisovateľ je však preto spisovateľom, aby mal také zážitky a príbehy, o akých sa iným ani nesníva. Neodvažujem sa teda ani pripustiť myšlienku, či si niekedy aj nevymýšľaš.
Aj redaktor bulvárneho média chce zaujať. Je to jeho práca. Má písať o tom, čo chcú čítať, počúvať alebo pozerať masy. V našom vydavateľstve máme Etický kódex, jeden z najlepších na Slovensku a snažíme sa ho dodržiavať. Veľmi dbáme na  to, aby si naši redaktori nevymýšľali, aby overovali fakty a úmyselne nerobili ľuďom zle.
Riadime sa krédom "padni komu padni", a preto pranierujeme nezodpovedných politikov, verejných činiteľov a mafiánov. Vyzliekame donaha tých, ktorí zneužívajú svoje funkcie, kradnú, nechajú sa uplácať a pestujú rodinkárstvo. Ani my nemáme radi zlobu, pýchu, neveru a sukničkárstvo. Preto nás niektorí označujú za klzkých hadov v mokrej tráve. Za bulvár. Všetkých. Bez rozdielu na to, čo robíme a ako sme prospešní pre spoločnosť. Je jedno, či je to redaktor Plus 1 deň, Nového času, Sme alebo z nejakého mesačníka. Každý novinár je klzký had v mokrej tráve, prípadne idiot.
Sme jediné slovenské vydavateľstvo, ktoré vydáva denník a časopisy v masovom náklade. Z toho súdim, že píšeš aj o mne. Nepovažujem sa však, rovnako ako moji spoločníci, za šikovného zvrhlíka, ktorý sa dostal k novinám. A vôbec si už nemyslím, že páchame zlo.
Naše vydavateľstvo vzniklo z túžby po slobode. Bez prostriedkov a iba z nadšenia sme založili najúspešnejší týždenník v histórii Slovenska Plus 7 dní. Zaznamenal si našu snahu o spravodlivú a demokratickú spoločnosť na Slovensku? Všimol si si, že už dvadsať rokov sa snažíme ponúknuť Slovensku víziu a čitateľom optimizmus a nádej? Zaregistroval si, koľkým útokom a hrozbám sme museli čeliť zo strany niektorých politikov, súdov a mafie? Zastavili nás? Už nepíšeme o korupcii a mafiánstve? Neverím, že čítaš len stránky zo šoubiznisu.
Mal si niekedy v rukách naše časopisy Zdravie, Záhradkár, Maminu? Nepomáhame ľuďom riešiť ich problémy? A čo naše ženské časopisy? Ozaj, všimol si, že vydávame aj Zorničku, ktorá vychádza od roku 1846 a rovnako ako Ohník a Včielku sme ju aj napriek finančným stratám zachránili pre naše deti, vnukov a pre slovenskú kultúru?!
Z Tvojho správania cítiť, že prepadáš depresiám a často Ťa bolí hlava. Mne ide prasknúť hlava z Tvojej povrchnosti. To je však ale Tvoj štýl, ktorý Ti umožňuje lepšie predávať. Zovšeobecňuješ pocity, dávaš im konkrétnu podobu bez ohľadu na realitu. Rovnako ako Fico však znevažuješ novinárov a vydavateľov, ktorí zodpovedne robia svoju prácu. Ak Ti stúpol na nohu nezodpovedný bulvárny novinár, napíš, ktorý to bol a čo robí zle. A daj si tabletku. Prestane Ťa bolieť hlava a možno sa konečne začneš tešiť zo života.

Štefan Šimák, vydavateľ a novinár
Bratislava 14. 9. 2011

Súvisiace články

Štefan Šimák: Plus jeden sen

Štefan Šimák: List Borisovi Filanovi, ktorý sa strašne hanbí za média

Miloš Luknár: Žijeme

Slovo vydavateľa: Nadýchajme sa čerstvého vzduchu

Miroslav Cipár: Maliar, ktorý prekračuje hranice

  
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Štefan Šimák: List Borisovi Filanovi, ktorý sa strašne hanbí za média