Šokujúci sadzobník úplatkov v Česku: Koľko berú?

27. októbra 2010, 09:30
Tip redakcii

„Neber úplatky, neber úplatky, lebo sa zblázniš,“ varoval v kultovom českom filme Jáchyme, hoď ho do stroje herec Ladislav Smoljak († 78). „Lenže je to márne,“ smutne si v nesmrteľnej komédii povzdychol nakoniec legendárny český herec. Platilo to kedysi a platí to stále. Dokazuje to sadzobník úplatkov, ktoré Česi musia platiť, ak chcú niečo popohnať. A nerobme si ilúzie, u nás bude výška úplatkov podobná.

Všimné pýtajú
skoro všade,
v nemocnici,
na úrade,
ale aj na polícii.

Všimné pýtajú skoro všade, v nemocnici, na úrade, ale aj na polícii.

Autor: ROBO HOMOLA

Podľa prieskumu spoločnosti Median sa až pätina Čechov za posledných päť rokov stretla s korupciou. Denník MF Dnes k tomu priniesol aj konkrétne sumy. Tie vychádzajú zo známych prípadov, ktoré riešila polícia súdy. Napríklad niektoré lekárske zákroky sa dajú vybaviť za necelých dvesto eur.

Žiadanou službou za „príplatok“ je takzvaný výber lekára, ktorý konkrétnu operáciu vykoná či preskočenie poradovníka čakateľov na operáciu.

Úplatky sú populárne aj na polícii, teda tam, kde by s korupciou mali najtvrdšie bojovať. Za peniaze sa vybavujú odobraté vodičské preukazy alebo sa mažú trestné body za dopravné priestupky.

Kto nemaže, ten nejde

Tretina českých podnikateľov dokonca tvrdí, že bez provízie sa žiadne výberové konanie vyhrať nedá. A čím dôležitejšia záležitosť, tým sa viac upláca. Najvyššia sadzba je za vystavenie stavebného povolenia, kde si úradníci pýtajú vyše 40-tisíc eur.

Úplatky na polícii

 • Vrátenie vodičského preukazu: 1 020 eur
 • Zastavenie trestného stíhania: 5 710 eur
 • Predĺženie pracovných víz pre cudzinca: 610 eur
 • Odpustenie trestných bodov za dopravný priestupok: 410 eur

V zdravotníctve

 • Výber lekára na operáciu: 200 eur
 • Lepšie miesto v poradovníku na operáciu: 200 eur
 • Výber lekára na pôrod: 410 eur
 • Lepší kĺb, kompletná endoprotéza: 820 eur

Na úradoch

 • Zvýhodnenie firmy vo verejnom obstarávaní: 410 eur
 • Stavebné povolenie na veľký projekt: 40 800 eur
 • Výhoda pri predaji verejného majetku: 6 120 eur
 • Utajenie informácie o predaji štátneho majetku: 16 320 eur

V korupcii sme piati najhorší v EÚ

Korupcia sa na Slovensku znova oproti minulému roku rozmohla, Slovensko opäť kleslo v celosvetovom rebríčku Transparency International. Po minuloročnom rekordnom prepade sme si tak upevnili poslednú priečku spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky. „Nemám dobrú správu pre Slovensko, pohoršilo si v skóre aj v poradí,“ povedal riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš. Slovensko je na 59. až 61. mieste spomedzi 178 krajín sveta. Je zároveň piatou najhoršou krajinou Európskej únie spolu s Lotyšskom, horšie dopadli už len Grécko, Taliansko, Bulharsko a Rumunsko. (SITA)

Aké úplatky dávajú Slováci? Dali ste polícii, lekárom či úradníkom všimné, aby váš problém vyriešili? Napíšte nám anonymne svoje skúsenosti, zostavíme slovenský sadzobník úplatkov a spýtame sa kompetentných, čo s tým plánujú urobiť!

Napíšte nám!

 

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ijk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Šokujúci sadzobník úplatkov v Česku: Koľko berú?
Plus JEDEN DEŇ/ijk