Prečo majú niektorí ľudia každé oko inej farby?

Prečo majú niektorí ľudia každé oko inej farby?

Pohľad zblízka / archív

 
 
 

Majú ich mnohé známe osobnosti, napríklad britská herečka Jane Seymourová či americká herečka Kate Bosworthová.

publikované: 20.03.2014

Kým obe dámy sa s týmto zvláštnym znamením už narodili, anglický hudobník David Bowie má každé oko iné, ale nie inej farby. Keď mal štrnásť rokov, zamiloval sa do rovnakého dievčaťa ako jeho kamarát zo školy. Deva dala prednosť Davidovi a sok ho na druhý deň v škole napadol. Pri bitke mu nechtom zasiahol oko. David musel absolvovať niekoľko operácií, v nemocnici strávil štyri mesiace, oko mu akoby zázrakom zachránili, no ostala mu permanentne zväčšená zrenica. Poškodené oko vyzerá vďaka tomu ako tmavé, kým druhé má jasnobelasú farbu.

Ak sa človek narodí s každým okom inej farby, nedá sa s tým nič robiť. Ak sú obe oči rovnakej farby, jedno z nich sa môže zmeniť aj počas života. Niekedy sa to vysvetľuje nedostatkom kyslíka, stane sa to napríklad po operácii alebo po úraze. Ak sa jedno oko začne farebne meniť, môže byť za tým vrodené alebo infekčné ochorenie či zápal dúhovky, ktorá celkom stratí farbu.

Na dúhovke môže začať rásť aj znamienko, ktoré ju postupne celú prerastie. Niekedy je to len kozmetický defekt, no lekári odporúčajú takéto oko veľmi starostlivo sledovať. Znamienko by sa totiž mohlo zvrhnúť na malígny melanóm. Farba oka sa vzácne mení pri zelenom zákale, ale to už naozaj patrí do rúk odborníkov.

Každé oko inej farby u zvierat nie je takou zvláštnosťou ako u ľudí, bežne ho majú na-príklad psy rasy sibírsky husky – jedno oko tmavohnedé, druhé jasnobelasé.

Autor: Zázračný svet/kuk
 
 Ďalšie články
Prečo majú niektorí ľudia každé oko inej farby?
Zázračný svet/kuk