Najstarší tvor sveta mal 507 rokov, ale vedci ho nechtiac usmrtili

Najstarší tvor sveta mal 507 rokov, ale vedci ho nechtiac usmrtili

Taká stará, taká vzácna... a zabili ju. / MailOnline

 
 
 

Dôkladná analýza potvrdila, že ide o najstaršieho živočícha, aký kedy na svete žil.

publikované: 18.11.2013

Mäkkýša pomenovaného Ming vylovili vedci zo dna severného Atlantiku pri Islande pred siedmimi rokmi v rámci štúdie zmien klímy. Pôvodne odhadovali jeho vek na 405 rokov, lebo jeho letokruhy neboli dosť jasne čitateľné. Tieto mušle majú totiž vek vpísaný do svojej tvrdej telesnej schránky podobne ako stromy. Vedci mušľu umiestnili do mrazničky v domnení, že živočích vnútri je mŕtvy. Keď potom mušľu otvorili, aby si overili jej vek, zistili, že ju vlastne usmrtili.

 

Bolo potvrdené, že šlo o najstaršieho živočícha, aký kedy žil. Výskumníci tvrdia, že tento tvor by mohol pomôcť odhaliť tajomstvo dlhého života, lebo zistili, že bol ešte o sto rokov starší, než sa predtým myslelo. Po dôkladnej analýze odborníci z Bangor University vyrátali, že zviera sa narodilo v roku 1499, malo teda 507 rokov. Pomenovali ho Ming, lebo to bola dynastia, ktorá vládla v Číne v čase jeho narodenia. Niekoľko rokov predtým bola objavená Amerika.

 

Takzvanej jedlej americkej mušli narastie ďalšia vrstva každé leto, keď je voda teplejšia a bohatá na planktón a drobné živočíchy. Keď vedci tieto vrstvy spočítali, zistili, že mušľa na dne oceána prežila množstvo dejinných otrasov, anglickú a americkú občiansku vojnu, obdobie osvietenstva, priemyselnú revolúciu i obe svetové vojny.

 

Dĺžka života rôznych druhov zvierat sa môže zdať náhodná, no nie je to tak.

Všeobecne platí, že veľké bytosti žijú dlhšie ako malé, a to platí aj pre rastliny i živočíchy. Na jednom konci škály sú myši a piskory, ktoré žijú len pár rokov, zatiaľ čo na druhej strane sú veľké zvieratá ako nosorožce, hrochy, obrie korytnačky, levy a slony, ktorých priemerná dĺžka života sa meria na desaťročia alebo dokonca stáročia. Zistilo sa, že niektoré korytnačky galapágske sa dožili takmer dvesto rokov.

 

V nedávno ulovenej veľrybe boli nájdené prastaré harpúny, ktoré jej uviazli v lebke asi v roku 1790. Ryby žijúce v chladnejších vodách sa môžu dožiť vyše 150 rokov, čo znamená, že vaša dnešná večera sa mohla narodiť v čase, keď bola kráľovná Viktória v strednom veku.

Existujú niektoré zaujímavé anomálie. Ľudia napríklad žijú dlhšie, ako by sa pri ich výške očakávalo. Morský biológ Doris Abele si myslí, že za schopnosť mušle Ming prežiť stáročia môže jej pomalý metabolizmus.

 

Autor: Zázračný svet/ kuk
 
 Ďalšie články
Najstarší tvor sveta mal 507 rokov, ale vedci ho nechtiac usmrtili
Zázračný svet/ kuk