Tip redakcii
 

7 dôvodov, prečo milovať nového návrhára Louis Vuitton

V módnom dome Louis Vuitton prebehla výmena stráží. Len nedávno mu dal adieu Marc Jacobs a už na tróne šéfdizajnéra sedí Nicolas Ghesquière. A my poznáme minimálne 7 dôvodov, pre ktoré nového kráľa treba milovať.

26. januára 2014, 06:00
V módnom dome Louis Vuitton  prebehla výmena stráží. Len nedávno  mu dal adieu Marc Jacobs a už na tróne  šéfdizajnéra sedí Nicolas Ghesquière. A čakáme od neho veľké veci...

V módnom dome Louis Vuitton prebehla výmena stráží. Len nedávno mu dal adieu Marc Jacobs a už na tróne šéfdizajnéra sedí Nicolas Ghesquière. A čakáme od neho veľké veci...

Autor: Profimedia.sk

Je samouk

V životopise tohto talentovaného Francúza síce nesvietia tituly z vychytených dizajnérskych škôl, no módnym vírusom sa nakazil už v pätnástich. Vtedy každý víkend sadol v rodnom mestečku Loudun v strede Francúzska do vlaku smer Paríž, aby mohol brigádovať u známej návrhárky Agnes B.

Len čo zmaturoval, našiel si prácu ako pomocný asistent u Gaultiera, potom sa stal štylistom u Thierryho Muglera, návrhárske začiatky odštaroval u značky Trussardi a mal len dvadsaťšesť rokov, keď ho vymenovali za umeleckého riaditeľa pre módny dom Balenciaga. Dokonalý dôkaz, že v ceste za svojím snom vás nesmie zastaviť ani chýbajúci diplom z prestížnej školy. Niekedy stačí zostať samouk.

Je to odvážny rebelant

Keď Prada v roku 1997 rozpútala mániu IT-kabeliek, majiteľ módneho domu Balenciaga požiadal svojho dvorného návrhára, aby tiež navrhol podobný kúsok. Nicolas Ghesquière dal nový refreš staršiemu modelu kabelky s názvom Lariat a vytvoril jeho modernejší prototyp. Ibaže ten sa vedeniu nepáčil. A čo sa stalo?

Modelky na čele s Kate Mossovou Nicolasa presvedčili, aby to nevzdal, on ich poslúchol a dal model vyrobiť v 25 variantoch. Ako inak, mal obrovský úspech a jeho kabelka sa stala bestsellerom aj poznávacím znamením značky Balenciaga. Neposlušnosť sa mu vyplatila.

Nevytvára trendy, on ich určuje

A to doslova. Aj preto o ňom odborník na módnu históriu Olivier Saillard už pred pár rokmi povedal, že má v sebe takého novátorského ducha, akého predviedol Gaultier v 80. rokoch. Zoznam trendov, ktoré vyniesol na módne výslnie, by bol dlhý, tak len na ukážku – čipkované šaty, obrovské šatky so strapcami, bohémsky štýl, gladiátorské baganče, nohavice s vysokým pásom.

A od neho to potom veselo odkukávali zvučné módne domy aj reťazce ako H & M či Zara. Nečudo, že ho časopis The Times v roku 2006 zaradil medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta.

Rád provokuje

O Nicolasovi sa v módnych kruhoch šepká, že on prebudil spiacu šípkovú Ruženku, čiže módny dom Balenciaga, ktorému vdýchol život. A za tých pätnásť rokov pôsobenia to urobil naozaj originálne. Značke daroval kúsok svojej DNA, čiže lásku k high-tech, futurizmu a k sci- fi.

Keď v roku 2007 poslal na mólo modelky v metalických legínsach, ktoré vyzerali akoby práve vystúpili z filmu Hviezdne vojny, módni fajnšmekri dvíhali palec hore. Lebo na takýto výstrelok, a na čele konzervatívnej značky zvlášť, treba odvahu. Tú však Ghesquière určite má.

Zlatíčko

Nicolas veľmi rýchlo pochopil, že v šoubiznise platí pravidlo – verný priateľ je lepší ako tisíc eur. A tak sa obklopuje najmä tými, ktorých pozná od detstva. Jeho najväčšou múzou je francúzska herečka Charlotte Gainsbourg, ktorá je dcérou Jane Birkinovej, no dobre vychádza aj s Nicole Kidmanovou, ktorej šil svadobné šaty, s modelkou Kate Mossovou, herečkou Dianou Krugerovou či s Kristen Stewartovou, ktorú oblieka na každú filmovú premiéru. A všetky o ňom s láskou hovoria ako o modrookom zlatíčku, ktoré sa na nič nehrá, lebo v súkromí je vraj úplne obyčajný chlap.

Aj novinári ho zbožňujú

On síce rozhovory poskytuje naozaj minimálne a radšej sa drží hesla, že namiesto slov nechá hovoriť svoju prácu, ale aj tak ho milujú aj novinári. Prísna Anna Wintour, pred ktorou má rešpekt skutočne každý, o ňom už pred pätnástimi rokmi vyhlasovala, že je obrovský návrhársky talent, a módna kritička Suzie Menkes, ktorá píše pre Herald Tribune, ho odvážne označila za „nového módneho mesiáša“.

A v kruhoch módnych redaktorov a blogerov vždy bola bitka o to, kto sa dostane na prehliadky značky Balenciaga, pretože každou kolekciou vždy dokázal príjemne šokovať. Aj preto všetci s napätím čakajú na marec 2014, keď svetu ukáže nové modely pod značkou Louis Vuitton.

Foto: Profimedia.sk

Neznáša priemernosť

Ak človek nepracuje na tom, aby výsledok bol čo najlepší, a stačí mu zostať priemerným, je to začiatok konca, tvrdí úspešný návrhár. A vie, o čom hovorí, veď on sám neváha pracovať aj dvadsať hodín denne. Keď začal tvoriť pre módny dom Balenciaga, celé dni, noci aj víkendy trávil v archívoch zakladateľa Christobala Balenciagu, aby nasiakol atmosférou značky. A vyplatilo sa, veď už jeho prvú kolekciu kritici vynášali do nebies.

V roku 2000 získal cenu Najavantgardnejší návrhár roka, ktorú mu udelil časopis Vogue, a o pár mesiacov neskôr ho v New Yorku korunovali aj na Návrhára roka 2001. A to stále nie je všetko, veď ktorý dizajnér sa môže pochváliť rytierskym titulom?

Nicolas áno, v roku 2007 ho menovali za rytiera rádu umenia a literatúry. Aj preto, že maká na stodvadsať percent a neuspokojí sa s polovičatým výsledkom. Možno aj to je dôvod, prečo ho angažoval Louis Vuitton. Značke totiž za posledné roky výrazne klesli zisky a od nového návrhára čaká nielen čerstvý vietor do módnych plachiet, ale aj väčšie tržby.

Autor: EMMA/Danka Vilhanová

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
7 dôvodov, prečo milovať nového návrhára Louis Vuitton
EMMA/Danka Vilhanová